Poslanci se rozhodli šetřit napříště státní rozpočet i přesto, že s tím nesouhlasí jejich kolegové ze Senátu. Z platu jim šetřící zákon ukousne čtyři procenta, ale daleko větší částka zůstane ve státní kase poté, co se jim zdaní měsíční náhrady.
Pro se nakonec vyslovilo 142 poslanců ze 161, proti byli tři politici z ODS. K přehlasování senátního veta, potřebovala sněmovna souhlas 101 zákonodárců.
ČTĚTE TAKÉ: Senát odmávl snížení platů, náhrady danit nechce
Poslanci si na svém trvali i přesto, že v novele o platech zůstala pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají. A tyto rozdílné úpravy v zákonech mohou podle některých senátorů znamenat, že náhrady zůstanou nezdanitelné.
Kdyby dnes sněmovna nenašla potřebnou ústavní většinu, problém by se jí objevil na stole možná hned zítra. KSČM totiž připravila zákon, který by zdanění umožňoval a oznámila, že ho chce, co nejdřív projednat. Je možné, že nyní tento návrh vyřeší legislativní problém s různými verzemi ve dvou zákonech.
Poslanecké rozhodnutí znamená pro tzv. Janotův úsporný balíček definitivní zelenou. V rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu ministr financí do zákona o daních z příjmů od příštího roku navrhl zdanit peněžní náhrady na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů.
Původně chtěl Janota sebrat představitelům státu dvacet procent z platu, vláda se ale nakonec po protestech soudců a státních zástupců rozhodla pro čtyřprocentní snížení.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přijdou nejvýš o 22 tisíc, spočítal TÝDEN.CZ
Nižší plat pro rok 2010 se týká 4800 lidí. V případě zhruba 3500 představitelů státní moci a soudců státní rozpočet podle vlády ušetří kolem 95,5 milionu korun. Za 1300 státních zástupců úspora činí asi 31,2 milionu korun.
Foto: Karel Šanda