Kauza VV
Pospíšil: John je maskot Bárty. Je to teď padesát na padesát
10.04.2011 12:24 Původní zpráva
Varianta, že Nečasova vláda bude pokračovat i se stranou Věci veřejné, je dnes padesát na padesát. Myslí si to místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který potvrdil podmínku pro další spolupráci, a to očištění strany od vlivu ABL. Pospíšil v televizi Prima také zdůvodnil, proč musí z vlády i ministr vnitra Radek John, který nebyl nikdy zaměstnancem firmy ABL.
"Radek John je maskot Víta Bárty a ministerstvo ovládají lidé z ABL. Přitom dal po volbách čestné slovo premiérovi, že na ministerstvu nebudou mít tito lidé vliv. Problém byl už při výběrovém řízení na policejního prezidenta. A na ministerstvo se dostali i lidé z firem spřízněných s Bártou. Dosud to byly jen domněnky, teď už tady máme fakta," řekl Pospíšil.
Podle něho se musí strana očistit. Jinak bude koalice pokračovat bez nejmenší strany s případnou podporou některých poslanců.
"Nemůžeme si dovolit mít krásnou vládu a přitom ohrožovat demokracii. Je na nich, jak se nyní zachovají. Já pořád připouštím, že je nějaká zdravé jádro ve Věcech veřejných. Ale zdali jsem naivní, se ukáže v dalších dnech. Je to padesát na padesát. Semknutá strana za Bártou pro mě není důvěryhodná,," míní Pospíšil.
"Maskot? To je novinářský termín. Ale my jako strana nemáme s ABL nic společného, jen to, že je to sponzor," odmítl ale v ČT Radek John.
Rozpustit VV?
V televizní debatě si ministr spravedlnosti spolu s advokátem a novým kladenským senátorem Jiřím Dienstbierem (ČSSD) vyměnili i názory na to, zda by bylo možné stranu, která měla vzniknout jako podnikatelský plán soukromé firmy na získání politického a ekonomického vlivu, rozpustit.
Zatímco právník Pospíšil pro to nevidí důkazy, Dienstbier je opačného názoru. "Zrušit lze jen stranu, která ideologií podkopává vizi demokratického státu nebo by útočila na orgány moci. Jsem skeptický, že by to bylo možné. Kdyby program obsahoval, že se budou zneužívat veřejné prostředky, tak je to důvod," míní Pospíšil.
"Nevíme, jaký je byznys plán, ani to, zda se poslanci rozhodují svobodně. Mnozí dostali peníze nebo jsou tady směnky a nevíme, zda nejsou další v trezoru. Ta systémovost je problém. Vláda by měla udělat analýzu, nakolik byly porušeny zákony tímto plánem," soudí naopak Jiří Dienstbier.
A kdo by případný návrh pro Nejvyšší správní soud připravoval? "Neočekával bych od Johna, že by připravoval podklady pro rozpuštění své strany. Věci veřejné by měly by co nejrychleji zmizet z vlády," dodal Dienstbier.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.