Prezident Klaus vetoval zákon o <span>krajském referendu</span>

Domácí
19. 3. 2010 15:00
Prezident chce rozhodnutí přenechat nové sněmovně.
Prezident chce rozhodnutí přenechat nové sněmovně.

Prezident chce rozhodnutí přenechat nové sněmovně.Prezident Václav Klaus vetoval zákon o krajském referendu. Norma se tak vrací k dalšímu hlasování do sněmovny. Prezident, který svůj postoj zdůvodnil na svém webu, však míní, že případné schválení této normy by mělo být ponecháno na novou sněmovnu.

"Zákon tohoto typu nemá být sněmovnou 'protlačen silou', navíc těsně před volbami," míní. Kritizoval i podstatu předlohy, podle něj by se stala dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu".

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přehlasovali Klause. Opět zakázali prodej Ruzyně

Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka se jedná o formu obstrukce ze strany prezidenta Václava Klause. "Klaus v poslední době vetuje vše, co zvyšuje práva a sociální jistoty občanů," postěžoval si Paroubek v tiskové zprávě, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Ujistil také, že ČSSD ze svého cíle zavést institut krajského referenda neustoupí a bude jej prosazovat jako jeden z prvních zákonů po květnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Uzákonění pravidel krajského referenda v dolní komoře prosadili poslanci ČSSD, KSČM a Strany zelených, když 9. března silou svých hlasů zvrátili senátní veto. Normu tehdy podpořili 103 poslanci. Podle Senátu je předloha nadbytečná a obsahuje věcné nedostatky.

Poprvé sněmovna tuto legislativní úpravu schválila již loni v listopadu, když pro ni bylo 59 ze 108 přítomných zákonodárců. I tuto okolnost prezident připomněl.

Podle paroubka jde jen o další Klausovi obstrukce."To velmi přesvědčivě naznačuje, že na zákon není v naší zemi konsenzuální názor," soudí Klaus. Zákon je podle něj pokusem o zavedení prvků přímé demokracie na úroveň kraje, což označil za velmi sporné. "Na rozdíl od místního referenda se na úrovni kraje jedná o čistou politiku a na tu v našem ústavním systému platí - jako zásadní princip - mechanismus nepřímé demokracie," uvedl. Podle prezidenta by tak předloha ohrozila konzistentnost politického rozhodování. "Protože by mohla vést k tomu, že bude celostátní politika jedním či více kraji blokována," dodal.

Sněmovna by se vrácenou normou mohla znovu zabývat na schůzi, která začíná 13. dubna. Pokud ji opět schválí, měla by platit od roku 2011. "Je to další krok k tomu, abychom postupně posilovali prvky přímé demokracie," obhajoval ji už dříve například místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ