Prezident teď Lisabon podepsat musí, řekl soud
03.11.2009 12:52 Původní zpráva
Ústavní soud podrobně vysvětlil, že lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. A udělal i něco navíc: Řekl, že prezident už nesmí s podpisem nové euroústavy otálet. Hrad zatím mlčí.
Ve dvouhodinovém odůvodnění, proč ústavní soudci rozhodli o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, zazněla i jedna velmi důležitá věta: prezident je z ústavy povinen bez zbytečného odkladu ratifikovat.
Ještě nedávno se totiž Klaus domníval, že rozhodnutí, zda podepíše Lisabon, je čistě na něm. "Samozřejmě že ratifikovat nemusí," řekl v rozhovoru pro časopis TÝDEN jeho tajemník Ladislav Jakl.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabon je v souladu s ústavou, rozhodli soudci
Politici čekají rychlý podpis, Liška přinese inkoust
Kdy a zda vezme Václav Klaus do ruky pero a ukončí evropské čekání na ratifikaci, zatím není jasné. "Pan prezident se k tomu nepochybně vyjádří, Ústavní soud nerozhodl překvapivě. To je asi tak všechno, co k tomu mohu teď říct," řekl po skončení soudu šéf Klausovy kanceláře Jiří Weigl. Kdy může veřejnost očekávat reakci prezidenta, nechtěl Weigl říct s odůvodněním, že je momentálně v Brně a prezident dlí v Praze. "Těžko mohu předvídat jeho reakce. To se zeptejte prezidenta," poradil Weigl novinářům na chodbě Ústavního soudu.
Snad koncem listopaduBrzké podepsání lisabonské smlouvy nicméně očekává předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): "Časový harmonogram určí pan prezident, předpokládám, že konec listopadu by měl být tím termínem," řekl.
Co řekl Ústavní soud o povinnosti prezidenta |
"Ústavní soud vyšel z toho, že pochybnosti o ústavnosti sjednané mezinárodní smlouvy je třeba odstranit bez zbytečného odkladu, a to s ohledem na pravidla dobré víry v mezinárodních vztazích a s ohledem na z ústavy vyplývající povinnost prezidenta republiky bez zbytečného odkladu ratifikovat mezinárodní smlouvu, která byla řádně prezidentem republiky nebo vládou z jeho pověření sjednána a s jejíž ratifikací vyslovil souhlas demokraticky zvolený zákonodárný sbor." |
Zástupce vlády u Ústavního soudu, ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, přivítal rozhodnutí soudců s úlevou.
Zejména ho nejspíš potěšila věta předsedy Ústavního soudů Pavla Rychetského: "Tímto nálezem jsou vyvráceny pochybnosti o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem a odstraněny formální překážky její ratifikace." V překladu to znamená, že už žádná další stížnost k Ústavnímu soud být podána nemůže.
To uznává i největší protilisabonský odpůrce, senátor Oberfalzer (ODS), i když s rozhodnutím soudců logicky spokojen není. "Tímto podáním naše možnosti končí, žádné další kroky nezvažujeme," řekl Oberfalzer.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.