V internetových diskuzích to schytává, v žebříčcích popularity politiků se propadá, řadu nepřátel má Jiří Dienstbier i ve vlastní straně ČSSD. Ministr pro lidská práva však údajně svůj názor na uprchlíky měnit nehodlá. "Naše společnost by se s několika desetitisíci příchozími nezhroutila." Kromě toho "nakládá" Miloši Zemanovi či pléduje pro rozšíření odposlechů.
Kvůli uprchlické krizi jste se stal téměř nejnenáviděnějším politikem v zemi. V internetových diskusích o vás lidé píší jako o "králi dobroserů". Mrzí vás to, nebo jste na to naopak hrdý?
Nikdy jsem o tom takto nepřemýšlel. Beru to jako zásadní postoj a nemohu jinak. Bez ohledu na to, jaký to má dopad, co si o mně lidé myslí. Jsem přesvědčen o tom, že čelit vyvolávání strachu a nenávisti ve společnosti je dlouhodobě ve prospěch i těch lidí, kteří mi dnes možná nadávají.
V ČSSD jsou dva názorové proudy na řešení uprchlické krize. Opačný směr reprezentuje třeba první místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec. Jak to vnímáte?
Máme různé názory. I na bezpečnostní rizika je třeba myslet, ale nemá se to přehánět a hrát si na ohrožení, které tady není. Sociální demokracie vždy vyznávala hodnoty solidarity a ochrany lidských práv. To jsou měřítka, podle kterých jsem se orientoval při posuzování migrační krize. V České republice však žádná migrační krize není, je to vnitřní krize společnosti. Strach z něčeho, co dosud ani zdaleka nenastalo, a je zřejmé, že ani nenastane. Proto je třeba situaci spíš zklidňovat, vést debatu věcně. Zhroutí se snad naše desetimilionová společnost s několika desetitisíci příchozími, když víme, že jsme za jugoslávských válek byli schopni přijmout kolem sta tisíc lidí? Z toho desítky tisíc muslimů z Bosny? V zásadě to lidi ani nezaznamenali.
A pak je tady předseda vlády Bohuslav Sobotka. K uprchlíkům se staví vstřícně a vystupuje proti fašizaci společnosti. Ovšem podle prezidenta Zemana si Sobotka nic takového nemyslí. Prý jen papouškuje názory svých poradců. Co vy na to?
To je poněkud stupidní takhle argumentovat. Každý, kdo zná pana premiéra, tak ví, že to není člověk, který by poslouchal kohokoli a jen něco opakoval. Je to člověk, který má věci strategicky do hloubky promyšlené.
Zřejmě v rámci těchto strategických úvah také Sobotka několikrát naznačil, že by ČSSD mohla podpořit Miloše Zemana v prezidentském klání za dva roky, pokud bude kandidovat. Podobné signály vysílá i Andrej Babiš. Třeba se vaše strany o Zemana ještě poperou. Podpoříte Zemana i vy, pokud by se k tomu ČSSD rozhodla?
Nikdy bych nepodpořil Miloše Zemana do jakékoli veřejné funkce a myslím, že by nebylo dobře, aby to udělala ČSSD. Miloš Zeman není svými názory a chováním sociální demokrat. Nyní potvrzuje, že je spíše pravicový extremista než levicový politik. Samozřejmě nemohu vyloučit, že většinový názor bude jiný. Ačkoli poté, co se odehrálo 17. listopadu a v následujících dnech, si to neumím vůbec představit.
* Uvažuje o opětovné kandidatuře na prezidenta?
* Jaký má názor na policejní odposlechy?
* Co si myslí o kauze olomouckého hejtmana Rozbořila?
TO VŠE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. PROSINCE 2015.