Poslanecká sněmovna schválila průlomovou rezoluci k situaci v Tibetu. Vyzvala k takovému politickému řešení práv tibetského lidu, které by reflektovalo zájmy a přání Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost. Mimo jiné také uvedla, že trvá na propuštění a rehabilitaci všech, kteří byli potrestáni za prosazování svých politických názorů či náboženského vyznání.
Je to vůbec poprvé, kdy se k situaci v Tibetu vyjádřila sněmovna jako celek. V minulosti schválily rezoluci k Tibetu jenom Senát a zahraniční výbor sněmovny. V roce 1998 vyzvaly čínský parlament, aby zastavil porušování lidských práv v Tibetu. Dnešní průlomové prohlášení přijala sněmovna hlasy 79 ze 103 přítomných poslanců.
Přečtěte si celou rezoluci sněmovny ZDE
Proti byli pouze komunisti. Ti nejdříve navrhovali rozšířit usnesení o vyjádření k dodržování lidských práv v Kosovu. S tím však neuspěli a rezoluci bez této zmínky odmítli podpořit.
Poslanci chtějí poslat do Tibetu OSN
V usnesení, které dnes schválila sněmovna jako celek, se dolní komora vyslovila i pro to, aby byli do oblasti vysláni zástupci OSN a Červeného kříže. Kromě jiného rovněž vyzvala všechny své představitele k tomu, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti.
Čínská velvyslankyně Chuo Jü-čen před několika dny v rozhovoru pro Českou televizi prohlásila, že případné přijetí rezoluce "v žádném případě nepřispěje k rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi". Podle ní by totiž bylo učiněno "na základě nepravdivých informací a nezodpovědnosti". Podle velvyslankyně se ve Lhase nekonaly demonstrace, ale "násilné a zločinné incidenty" a Číňané údajně mohou prokázat, že "zločinci a násilníci rabovali v obchodech a podpalovali školy".
Foto: ČTK, AP