Průzkum: Babišovo ANO a ODS jdou nahoru, ČSSD padá k naprostému dnu

Domácí
6. 3. 2017 13:45
ANO roste, totéž ODS. ČSSD se ale neustále propadá.
ANO roste, totéž ODS. ČSSD se ale neustále propadá.

Hnutí ANO posiluje, v podzimních sněmovních volbách by podle průzkumu agentury Médea Research dostalo 32,5 procenta hlasů, o 4,5 procentního bodu více než před měsícem. Druhou ČSSD by volilo jen 14,1 procenta dotázaných.

Nic moc se nemění, únorový průzkum předvolebních preferencí potvrdil suverénní postup hnutí ANO k volebnímu vítězství. Před druhými sociálními demokraty vede o 18,4 procenta. ČSSD by v únoru volilo 14,1 procenta voličů, o půl procentního bodu méně než v lednu. Pokračuje tak její pokles a neschopnost zvrátit nepřízeň veřejnosti a vyhoupnout se na dřívější preference.

Pokles si socialisté vysvětlují tím, že prosazovali věci nepochopitelné pro své tradiční voliče, jako jsou práva homosexuálů nebo genderová témata.

"Tam můžeme hledat důvody. Platí, že socdem nemůže odejít od tradičních voličů, zaměstnanců, pracujících, seniorů a mladých rodin s dětmi," řekl TÝDNU šéf sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Strana proto nedávno přišla s myšlenkou progresivního zdanění a začala se mnohem více trefovat do šéfa ANO Andreje Babiše.

Daří se ODS

I druhá koaliční strana mírně oslabila, lidovce by preferovalo 7,8 procenta respondentů, o 0,7 méně než před měsícem. Do Poslanecké sněmovny by se podle únorového průzkumu Médea Research dostalo sedm stran a hnutí, o jednu méně než v lednu. Vedle koaličních stran by do poslaneckých lavic usedli ještě zástupci opoziční KSČM, ODS, TOP 09 a STAN.
Přes dvoucifernou hranici se o vlásek přehoupla ODS, její obliba poskočila ze 7,8 na 10,1 procenta a zaujala třetí místo. Komunisté jsou čtvrtí, pohoršili si však jen kosmeticky o 0,2 procentního bodu a hlas by jim dalo 9,4 procenta voličů.

Šéf ODS Petr Fiala má důvod k radosti. Jeho ODS dosahuje dvouciferných preferencí.Další pravicová strana - TOP 09 - na přelomu roku spadla pod limit nutný ke vstupu do sněmovny, poslední průzkum ale nepotvrdil vtipy konkurence, které přejmenováním na TOP 0,9 naznačovaly její politickou smrt. Naopak únorový průzkum ukazuje její návrat nad pětiprocentní práh na 6,7 procenta.

Ještě úspěšnější jsou v únoru Starostové a nezávislí (STAN), v preferencích mají 6,9 procenta a předběhli dokonce TOP 09, svého bývalého koaličního partnera, o dvě desetiny. Dohromady s lidovci by měli čtrnáct procent a v preferencích by se mohli rovnat ČSSD.

Propad Pirátů

V únoru se neopakovalo překvapení z ledna, kdy se do sněmovny mělo dostat hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. V lednu jí svitla naděje s preferencemi dokonce 7,5 procenta, o měsíc později se propadla na 4,6 procenta. Okamurova původní strana Úsvit na parlament pomýšlet nemůže ani zdaleka, volilo by ji pouze 1,5 procenta respondentů.

Skokanem do propasti jsou i Piráti, kteří se za měsíc z 6,3 procenta, tedy hodnoty slibující mandáty ve sněmovně, propadli na 2,1 procenta. Mimo dolní komoru zřejmě podle výsledků posledního průzkumu zůstanou i Svobodní (2,1 %), Strana zelených (2,2 %) a noví Realisté politologa Petra Robejška, i když se za měsíc z nuly dostali na 0,7 procenta.

Průzkum volebních preferencí jednotlivých politických stran pro volby do Poslanecké sněmovny se uskutečnil 17. do 25. února a zúčastnilo se ho 1010 respondentů starších 18 let.

Autor: Filip NachtmannFoto: Jakub Stadler, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ