V podzimních obecních a senátních volbách by se hlavní střet mohl odehrát mezi konzervativní stranou TOP 09 a ČSSD jako jasným lídrem levice, zjistil červnový průzkum agentury Factum Invenio.
TOP 09 a ČSSD mají největší volební potenciál, to znamená počet nebo procento všech oprávněných voličů, kteří je preferují nebo je zvažují jako druhou možnou volbu. Až za těmito stranami jsou ODS, Věci veřejné či KSČM.
ČTĚTE TAKÉ: Julínkovi pomáhá do Senátu video pacienta Polívky
Paroubek: Do Senátu kandidovat nebudu
Podle Factum Invenio dosahuje volební potenciál TOP 09 s podporou spřízněného hnutí Starostové a nezávislí skoro 1,76 milionu hlasů, nejvíce ze všech stran v zemi. Druhá ČSSD má téměř 1,67 milionu voličů a nakloněných lidí, ke třetí ODS se hlásí skoro 1,5 milionu. Podporu více než 1,1 milionu oprávněných voličů mají VV spolu se SNK ED a sdružením Alternativa. KSČM by mohla počítat s podporou téměř 900 tisíc oprávněných voličů.
V květnových sněmovních volbách dostala vítězná ČSSD skoro 1,2 milionu, druhá ODS téměř 1,1 milionu, třetí TOP 09 přes 870 tisíc, čtvrtá KSČM skoro 590 tisíc a páté VV téměř 570 tisíc hlasů.
"Je vysoce nepravděpodobné, že by se některé ze stran podařilo získat odevzdané hlasy na úrovni celého svého potenciálu," zdůraznili analytici Factum Invenio, "zjištění Factum Invenio je třeba brát jako horní hranici možných volebních zisků".
Až dosud soupeřily ve volbách především ODS a ČSSD, v případě obecních voleb si velmi dobře vedli i nezávislí kandidáti. Někteří analytici od květnových sněmovních voleb tvrdí, že právě TOP 09 se snaží na pravici zaujmout dominantní pozici, která dosud patřila občanským demokratům. ODS sice měla v květnových volbách větší podporu než TOP 09, ale třeba v Praze, tradiční baště občanských demokratů, dokázala TOP 09 občanské demokraty jako vůbec první strana porazit. Zopakovat by to chtěla v podzimních komunálních volbách.
Voliči a naklonění
Factum Invenio upozorňuje, že ve volebním potenciálu stran lze rozlišit "voliče", kteří straně skutečně odevzdali hlas, a "nakloněné osoby", které by jí rády daly fiktivní druhý hlas. Z tohoto pohledu stojí potenciál ČSSD, ODS a KSČM především na "voličích", zatímco v případě TOP 09, VV a zejména Strany zelených hrají významnou úlohu "naklonění".
Podobný trend odhalily i jiné průzkumy. Například podle červnového průzkumu agentury STEM se tradiční parlamentní strany ODS, ČSSD a KSČM opíraly v květnových sněmovních volbách o pevné nebo poměrně pevné voliče, zatímco stranu TOP 09 a hlavně VV volilo mnoho lidí hlavně jako "nejmenší zlo".
Volební potenciál TOP 09 je podle Factum Invenio 20,9 procenta, v případě ČSSD je to 19,8 procenta, ODS 17,4 procenta, VV 13,5 procenta a KSČM 10,5 procenta. Z toho ovšem "voličů" mají ČSSD 13,7 procenta, ODS 12,6 procenta, TOP 09 10,4 procenta, KSČM sedm procent a VV 6,8 procenta. Naopak "nakloněných" osob má nejvíce TOP 09 - 10,5 procenta - a VV - 6,7 procenta. ČSSD jich má 6,1 procenta, ODS 4,8 procenta a KSČM 3,5 procenta.
Průzkum Factum Invenio se uskutečnil ve dnech 4. až 9. června, tedy týden po sněmovních volbách. Bylo při něm dotázáno 952 občanů starších 18 let.
Komunální volby se letos budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 15. a 16. října. Případné druhé kolo senátních voleb by se konalo 22. a 23. října. Při senátních volbách je ve hře třetina křesel horní komory.
Foto: ČTK, Jan Schejbal, Karel Šanda