Podle předběžného průzkumu by ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy vyhrála TOP 09. Na druhé příčce by skončila trojkoalice SZ - KDU-ČSL a hnutí STAN. Překvapením je ANO 2011, které by skončilo až na třetím místě. Následovali by sociální demokraté, ODS a komunisté. Rozhodnuto zúčastnit se voleb je zatím 31,8 procent Pražanů. Výzkum se uskutečnil v rámci projektu Phoenix research on-line, který vede politolog a bývalý poradce Věcí veřejných Jan Kubáček.
Vítězství v komunálních volbách v Praze by podle průzkumů po čtyřech letech obhájila strana TOP 09, která by získala celkově 28,9 procenta respondentů. Z čehož 18,8 procenta činily preference a 10,1 procenta teoretický potenciál (Volební potenciál ukazuje, jak by voliči volili, pokud by měli dvě možnosti. Vzhledem k tomu, že se zpravidla rozhodují těsně před volbami, jsou potenciálními voliči obou stran. Přičemž první volbou ukážou své preference, tedy koho by volili v současnou chvíli. Druhou volbou ukážou potenciální strany. Potenciál tedy ukáže nejširší možnou podporu stran).
Na druhém místě by skončilo uskupení SZ - KDU-ČSL a hnutí STAN, s celkovým výsledkem 21,4 procenta, který je rozdělen na 15,3 procenta preferencí a 6,1 potenciálu.
Hnutí ANO 2011 by v pražských volbách překvapivě obsadilo až třetí příčku. Získalo by celkových 14,5 procenta hlasů, které tvoří 10,1 procenta preferencí a 4,4 potenciálu. Na vině jsou zřejmě dlouhodobé problémy při hledání volebního lídra kandidátky. Podobně jako u strany 65 Demokratů Jana Kasla veřejnost ještě nezaznamenala změnu v kandidátkách obou stran na pozici lídrů. Veřejnost také vnímá nejasnou kandidaturu a vzájemné spory těchto stran.
Další příčky okupují ČSSD s celkem 12,8 procenta a ODS s 10 procenty. Přičemž u ČSSD 10,2 činily preference a 2,6 potenciál. ODS má 8,2 procenta preferencí a 1,8 procenta potenciálu. V roce 2010 získala ČSSD 17,85 a ODS 21,10 procenta. Komunisté na šesté příčce by celkově získali 7,8 procenta, o 0,98 procenta více než před čtyřmi lety. SVOBODNÍ by měli 6,6 procenta stejně jako Česká pirátská strana, která v minulých komunálních volbách získala 0,95 procenta hlasů.
Tříprocentní hranici by nepřekročil Úsvit Tomia Okamury, Hnutí Pro Prahu Zbyňka Passera ani 65 Demokratů Jana Kasla.
Jasno, že se zúčastní voleb, má zatím 31,8 procent pražských voličů. Před čtyřmi lety činila volební účast v Praze 44,4 procent.
Jan Kubáček je český politolog, specializující se na politický management, politickou komunikaci a volební marketing. Je autorem několika odborných knih a studií. Přednáší na Univerzitě Karlově. Od roku 2012 opět působí jako analytik a poradce pro politické strategie, jak pro zahraniční partnery, tak i pro tuzemský veřejný sektor. Přednáší na Katedře marketingové komunikace a PR Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze. |
Průzkum se uskutečnil v rámci projektu Phoenix research on-line ve dnech 1. 8. - 18. 8. na vzorku 3998 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR dle ČSÚ ve věku od osmnácti let. Probíhal on-line metodikou, kdy pro výběr vzorku byla použita kvótní metoda a validita dat byla zkontrolována triangulační metodou. Statistická chyba u uvedené skupiny se pohybuje v rozmezí +- 1,5 procenta.