Demonstrace na podporu amerického radaru se proměnila v protiradarový protest. Asi dvě desítky stoupenců radaru se téměř ztratily mezi novináři, turisty a protiradarovými demonstranty. Akci navíc narušili anarchisté, kteří hodili dvě rajčata po ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi.
Drobný incident se seběhl už po podpisu smlouvy na nádvoří před Černínským palácem. Ministr Schwarzenberg vyprovázel Condoleezzu Riceovou a poté ještě zamířil k zábraně, za níž se tlačili aktivisté a novináři. Místo toho ale zažil pořádný šok, trefilo ho totiž rajče. To po něm hodil jeden ze skupinky anarchistů, kteří mávali transparentem "Fuck the Radar". Vylekaného ministra okamžitě zakryl bodyguard, který pak schytal ránu druhým rajčetem.
I když akci přihlížely desítky mužů v uniformě, policie útočníka nezadržela. "Nemůžeme nic dělat, nikdo si nám oficiálně nestěžoval a nedosvědčil, kdo konkrétně rajče hodil," vysvětlil jeden z přítomných policistů.
Radar v menšině
Stoupence radaru svolal k Černínskému paláci aktivista Jan Šinágl. Nakonec se jich tu sešlo asi dvacet. Nebýt amerických vlajek a několika transparentů, byli by zcela přehlédnutelní - za policejním zátarasem se na Loretánském náměstí tísnili především turisté, desítky novinářů a asi dvacet protiradarových aktivistů.
Stoupenci radaru se sjeli z celé země. Například Pavel Dudr přijel ze Zlína. "Chceme tady radar, protože je to obrana před rizikem, které dneska nikdo nezná. Máme začít jednat o radaru až ve chvíli, kdy nebezpečí vznikne? To už bude pozdě," vysvětloval svůj postoj.
Okamžik O nastal asi dvacet minut po třetí hodině, kdy se před palácem začala řadit kolona vozidel. Demonstranti i zvědavci se v tu chvíli vyhrnuli z podloubí, kde se většina z nich skrývala před deštěm, a natlačeni na zátaras sledovali odjezd Condoleezy Riceové a jejího doprovodu. Kolonu vyprovázeli pokřikem anarchisté, kteří dávali hlasitě najevo, že radar nechtějí.
Zklamaní turisté
Po odjezdu kolony a intermezzu s rajčaty se na aktivisty všech orientací vrhli novináři, kvůli nimž ostatně většina demonstrujících přišla. Pro obyčejné přihlížející byla ale podívaná před Černínským palácem zklamáním. "My jsme chtěli vidět Condoleezzu Riceovou, a bohužel jsme ji neviděli," smutnil Jiří Vala z Chrudimi, který si během návštěvy Prahy schválně udělal zacházku k ministerstvu zahraničí.
Hlavní demonstrace Prahu ovšem teprve čeká. Iniciativa Ne základnám svolala svůj protest na osmnáctou hodinu na Václavské náměstí. Po skončení shromáždění se odpůrci radaru chystají projít centrem Prahy až k americké ambasádě.
Foto: archiv, ČTK a Lucie Pařízková