Rakouský prezident přijel do Česka, setká se se Zemanem

Domácí
11. 4. 2016 12:10
Rakouský prezident Heinz Fisher na návštěvě v Česku.
Rakouský prezident Heinz Fisher na návštěvě v Česku.

Rakouský prezident Heinz Fischer přijel v pondělí na dvoudenní návštěvu České republiky. Do Prahy přicestoval se svou ženou Margit hodinu před polednem netradičně vlakem. Z hlavního nádraží pak přejel zvláštním vlakem s historickými vozy do Stochova poblíž prezidentského sídla v Lánech. V Lánech bude Fischer jednat s českým prezidentem Milošem Zemanem. V Česku zůstane do úterý, kdy se mimo jiné setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera tam u sochy zachránce židovských dětí Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. V něm strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy.

Vlak tažený parní lokomotivou dorazil do Stochova krátce před 13:00, na nástupišti Fischera a jeho manželku přivítal Zeman se svou manželkou Ivanou. Na nádraží čekala také více než stovka přihlížejících i čestná jednotka v historických uniformách československých legionářů. Prezidenti na nádraží odhalili pamětní desku, která připomíná první setkání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rakouského protějšku Michaela Hainische v roce 1921. Cestou na lánský zámek se zastavili na hřbitově, kde položili věnec na Masarykův hrob.

V Lánech byl Fischer přijat s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen. Tento způsob přivítání cizího státníka Hrad využil při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, předtím nebyly salvy několik desetiletí při takové příležitosti v Česku vypáleny. Před společným obědem a jednáním se oba prezidenti krátce prošli zámeckým stromořadím.

Fischer chce s prezidentem Milošem Zemanem hovořit mimo jiné o "velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům". Podle agentury APA to řekl rakouským novinářům ve vlaku na cestě do Prahy. Rakousko mělo podle něj vždy vysoce rozvinutou praxi v oblasti práce s běženci. Česko má ale vzhledem ke své geografické poloze jinou výchozí pozici, řekl Fischer. "Z toho vyplývají také rozdílné zájmy," dodal rakouský prezident. Vztahy Rakouska a Česka se podle Fischera rozvíjejí velmi pozitivně. Situace se zklidnila i ve sporných otázkách, jako je jaderná energetika nebo vyhnání a odsun sudetských Němců z Československa po druhé světové válce, uvedl podle agentury APA.

Pro Fischera je cesta do Česka poslední státní návštěvou v úřadu rakouského prezidenta. Už na konci dubna se koná první kolo prezidentských voleb, v nichž Rakušané vyberou jeho nástupce.

Prezidenti si na lánském zámku prohlédnou i malou výstavku, na které jsou kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.

Na Fischera v pondělí ještě třeba čeká návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře, v úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.

Autor: ČTK Foto: Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ