Chomutovská politička tvrdí, že bývalá koaliční vláda se k městům obrátila zády. „Báli se," říká kontroverzní primátorka Ivana Řápková na adresu exministrů Topolánkova kabinetu. Teď severočeská radnice znovu spustila exekuce a neplatiče chce přinutit k uhrazení alespoň části jejich dluhů.
Krajský soud před časem rozhodl, že zabavování peněz exekutorem vzápětí po výplatě sociálních dávek je v rozporu se zákonem. "Neplatiči si byli po verdiktu soudu vědomi toho, že jim pomáhá stát, placení uzavřených splátkových kalendářů se vytrácelo a platební morálka je zase téměř nulová," tvrdí Řápková.
ČTĚTE TAKÉ: Chomutovští úředníci rozpoutali další kolo exekucí
Slibujete, že proti neplatičům znovu půjdete tvrdě. Budete je hledat i v hernách a barech, zastavovat na ulicích. Vaši úředníci teď fungují jako vymahači.
Zůstali jsme v tom sami, a tak jsme přemýšleli, jak si pomoci. Provádíme exekuce na mzdách, důchodech a na účtech, ale teď jsme se rozhodli posílit ekonomický odbor o další zaměstnance. Ti byli proškoleni v tom, jak postupovat coby exekutor, a dosavadní pracovníci odboru jim asistují. Tito noví zaměstnanci jsou fyzicky zdatní.
Podle čeho jste je vybírali?
Musí to být lidé, kteří se nebojí. Chodíme do bytů, chystáme se i do heren, barů a na prostitutky. Tyto pracovníky nebyl problém najít, vzali jsme tři, a když se exekuce osvědčí, odbor třeba ještě rozšíříme.
Kolik budou exekuce město stát?
Zaměstnanci odboru dostávají obvyklou mzdu, nic nadstandardního. I s odvody na pojištění je to asi dvacet tisíc měsíčně na jednoho člověka. Všechny ostatní náklady jako zámečníky, uchování věcí a dražbu, budeme přeúčtovávat dlužníkům. Tito zaměstnanci jsou mimo jiné motivováni tím, že to celé cítí jako nespravedlnost. Soudní exekutor je pro nás samozřejmě zdarma a je to standardní nástroj, který se používá na všechny ostatní dlužníky. Teď se ukázalo, že existuje privilegovaná skupina, u níž soud rozhodl, že tu exekutor fungovat nesmí. Naši úředníci musí někdy pracovat skoro jako detektivové, protože vypátrat lidi, kteří nám dluží, je někdy složité. Někteří totiž nebydlí na svých adresách anebo jsou hlášeni na magistrátu.
Jak je tedy hledáte?
Oni se různě pohybují po celém městě. A protože pořád pokračujeme v kontrolách bytů, často narazíme na lidi, kteří v nich nemají co dělat. Tak se dozvídáme, kde se dlužníci zrovna pohybují.
Akci jste načasovala na období krátce před sněmovními volbami. To vypadá jako promyšlený tah, součást vaší osobní kampaně.
Celý projekt s exekucemi a dalšími akcemi jsem naplánovala loni v prosinci a v té době jsem netušila, že pan Paroubek shodí vládu a budou volby. Navíc, kdyby se krajský soud nepostavil za dlužníky a proti exekucím se soudními exekutory, vše by dál pokračovalo bez zájmu médií.
Předpokládám však, že problematiku neplatičů zahrnete do své předvolební kampaně v Ústeckém kraji.
Určitě. V kampani každý politik představuje sám sebe, rodinu, svoji práci. A navíc: to, co dělám, bylo podnětem pro kandidaturu, takže u mne to jde ruku v ruce. Rozhodla jsem se hlavně na základě toho, jak se chová stát, někteří ministři. Nikdo městům nepomáhá. Motivem naší předvolební kampaně bude heslo "Právo a povinnosti pro všechny". Právě Ústecký kraj je specifický tím, že je tady ta nejhorší sociální struktura, hodně vyloučených lokalit a lidi trápí bezpečnost a nepřizpůsobiví občané.
Říkáte, že vám nikdo z vlády nepomohl. Vyříkala jste si to se svými spolustraníky, třeba s bývalým ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem?
Neměli jsme čas si tohle vyříkat, ministerstvo se k tomuto problému ani nevyjadřovalo. Na druhou stranu chválím pokus naučit lidi pracovat: pokud si neodslouží veřejné práce, dostanou jen existenční minimum. Ale to je jediný počin, žádný další ze strany státu tady nebyl. To téma je široké a mělo by zajímat celou vládu. Pan Kocáb mě napadal z necitlivosti při řešení romské otázky. Ale to už dávno není jen romská otázka. Tady je skupina lidí, bez ohledu na barvu pleti, která slušným lidem znemožňuje klidně žít a nikdo to neřeší. Nechápu, čeho se ministři báli a proč se k tomu tématu nechtěli vyjadřovat.
Očekávala jste, že se za vás postaví třeba Petr Gandalovič? Byl ministrem a je místopředsedou ODS a poslancem za Ústecký kraj, takže situaci na severu zná.
S panem Gandalovičem už jsme se domluvili, ale dokud byl členem vlády, nechtěl se k tomu vyjadřovat, Teď je ta situace trochu jiná, ale pořád tam ta obava je. Já nevím, čeho se bojí. Anebo možná vím, taky mi bylo nepříjemné, když mě napadali z rasismu.
Foto: Robert Sedmík