Důvěra vlády
Rebelové Tluchoř, Šnajdr a Fuksa složí mandát, balíček projde
06.11.2012 18:04 Aktualizováno 06.11. 22:04
"Jednání o daňovém balíčku neskončila úspěchem, nedohodli jsme se na žádném kompromisu," oznámil poslanec Petr Tluchoř. Spolu s Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem při hlasování složí mandát, další rebelující poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla naopak vládu podpoří. Daňový balíček tak může projít.
Radim Fiala se zdrží hlasování. Tři poslanci rezignují, aby nehlasovali pro zvýšení DPH a zároveň nezapříčinili pád vlády; Florián a Úlehla se naopak rozhodli respektovat usnesení stranického kongresu a hlasovat pro daňový balíček spojený s hlasováním o důvěře vlády. "Snažili jsme se na víkendovém kongresu o změnu, ale bohužel racionální argumenty nepadaly na úrodnou půdu. Pád vlády a nástup komunistů k moci ale nechceme," řekl Tluchoř.
"Chci potvrdit, že bohužel nebyl nalezen kompromis o podobě takzvaného konsolidačního balíčku," oznámil premiér Petr Nečas. "Obě dvě rozhodnutí kolegů považuji za politicky poctivá a lidsky důstojná. Těchto pět kolegů zůstává v naší straně, nemáme žádný důvod se k nim chovat pejorativně nebo je ostrakizovat." Situaci nyní Nečas považuje za vyřešenou, před desátou hodinou večer informoval své kolegy z K9, že má dostatek hlasů zajištěn.
Návrh rozpočtu by se měl blížit staženému návrhu a konsolidační balíček zřejmě projde ve vládním znění, tedy se zvýšením DPH na 15, respektive 21 procent.
"Nemohu potvrdit informace některých médií, že někteří já a Petr Tluchoř spolu nedokážeme sedět za jednacím stolem," dodal ještě premiér.
V poledne podporu vládě přislíbil také exministr školství Josef Dobeš, který opustil Věci veřejné, leč stále je členem jejich poslaneckého klubu. Zdůvodnil to tak, že v zákulisním boji Tluchoře s Nečasem se přidal na premiérovu stranu.
Za Fuksu, Šnajdra a Tluchoře by podle volebního webu měli do sněmovny nastoupit exposlanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek, který byl ale letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení. Podle obžaloby si řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. Dalším v pořadí je náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska.
Experti na ústavní právo Václav Pavlíček a Jan Kysela soudí, že by orgány činné v trestním řízení měly, pokud se stane Pekárek poslancem, požádat sněmovnu o pokračování trestního řízení. Podle advokáta Jaroslava Ortmana by nově získaná imunita na pokračující soud Pekárka mít vliv neměla.
Podle předsedy mandátového výboru sněmovny Bohuslava Sobotky mohou teoreticky náhradníci za tři poslance ODS nastoupit už ve středu, museli by ale být k dispozici na jednání sněmovny a složit slib poslance. To se asi stane. Podle dostupných informací se do sněmovny ve středu dostaví všichni tři. Například Bernášek řekl, že premiérovi účast ve sněmovně slíbil. O daňovém balíčku s ním prý ještě bude ráno diskutovat. "S velkou pravděpodobností ho podpořím," dodal.
Ivan Fuksa (49) Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, později absolvoval postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od roku 1990 se angažoval v komunální politice v Příbrami. Dlouhá léta byl členem městského zastupitelstva a místostarostou. V letech 2002 až 2006 stál v čele příbramské radnice. Od ledna 2007 do května 2010 zastával funkci prvního náměstka ministrů financí Miroslava Kalouska (nyní TOP 09) a nestraníka Eduarda Janoty. Krátce po zvolení do Sněmovny v květnu 2010 byl jmenován ministrem zemědělství, kterým byl do svého odvolání loni v říjnu. O víkendovém kongresu ODS překvapivě kandidoval na předsedu strany proti premiéru Nečasovi; získal hlasy téměř třetiny delegátů. |
Petr Tluchoř (44) Vystudovaný právník je členem ODS od roku 1996. V Poslanecké sněmovně zasedá od voleb v roce 2004. Od roku 2001 je předsedou oblastního sdružení ODS Praha-východ a členem Regionální rady ODS Střední Čechy. Od září 2006 do května 2011 řídil poslanecký klub ODS. Loni na jaře jej Věci veřejné obvinily z toho, že pomáhal připravovat puč uvnitř jejich strany s Kristýnou Kočí, což Tluchoř odmítl. V posledních měsících se profiloval jako jeden z hlavních vnitrostranických kritiků premiéra Petra Nečase a jako neformální mluvčí "rebelujících" poslanců ODS, kteří odmítali podpořit vládní daňový balíček. Je členem správní rady VZP. |
Marek Šnajdr (37) Bakalář ekonomie se dlouhodobě pohybuje v oblasti zdravotnictví. V letech 1999 až 2006 pracoval ve farmaceutických firmách Merck Sharp & Dohme IDEA a Pfizer. V září 2006 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Funkci opustil v květnu 2010, kdy se stal poslancem. Je členem sněmovního rozpočtového výboru a místopředsedou výboru pro zdravotnictví. Od září 2006 předsedá Správní radě VZP. Členem ODS je od roku 1993. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.