Dosluhující premiér Jiří Rusnok si myslí, že v případě olympiád by se neměl míchat sport a politika. Řekl to v Bruselu, když odpovídal na otázku médií, zda se nynější evropský summit alespoň okrajově zabýval mezi západními politiky se šířícími plány na bojkot zimních her. Vrchol sezony zimních sportů bojkotuje řada světových osobností v reakci na ruský zákon, který zakazuje propagaci homosexuality. Server Česká pozice dnes napsal, že Česko se nepřipojilo k výzvě 23 členských zemí EU, aby byla dodržována lidská práva všech sportovců a návštěvníků. Rozhodla o tom před časem vláda na návrh ministerstva školství.
Problémem podpisu výzvy nebyl její obsah, ale fakt, že nebyla adresována jednotlivé zemi, ale Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV). Tím se ve skutečnosti oslabuje pozice MOV ve vymáhání lidských práv vůči autoritativním režimům, protože je pro každého propagandistu velmi jednoduché obvinit Mezinárodní olympijský výbor z následování politického vlivu jednotlivých států. Postup států Evropské unie, kdy se schovávají za autoritu Mezinárodního olympijského výboru, je alibistický a ve věci ochrany lidských práv velmi kontraproduktivní," sdělil k tomu ministr školství Dalibor Štys.
Ministerstvo také dodalo, že respektuje autonomii v oblasti sportu, výzvy tohoto typu prý ale mají činit sportovní organizace. Česká diplomacie byla proti; podpora lidských práv je totiž v české postkomunistické době tradiční. "Jsem vždycky velmi skeptický, když se politika míchá do sportu. Myslím, že to nikdy ještě v historii ničemu moc nepomohlo a neprospělo," řekl Rusnok.
Po konci evropského summitu poznamenal, že dopis v EU vznikl na okraji jednoho ze setkání ministrů odpovědných za sportovní problematiku. "My o tom na vládě diskutovali a závěr byl takový, že nechceme zaujímat krajně politické stanovisko v souvislosti s konáním sportovní akce," řekl premiér. Vláda podle něj respektuje suverenitu a nezávislost národních i mezinárodních sportovních institucí, které o pořádání her rozhodují. "Vyznění těchto dopisů a jejich cílení je politické, o tom není pochyb," podotkl.
Česká diplomacie měla ve věci podpisu rozdílný názor. "Podporu dokumentu doporučovala, vláda však rozhodla jinak. V oblasti obhajoby tradiční myšlenky sportu a míru se mimo jiné Česká republika aktivně angažuje na různých mezinárodních fórech, jako například v rámci 3. výboru Valného shromáždění OSN. Otázka lidských práv proto zůstává i nadále důležitou součástí naší zahraniční politiky," sdělila mluvčí ministerstva Johana Grohová.
Výzvu iniciovali Finové, obsahuje podle České pozice text o tom, aby na velkých mezinárodních kláních byla respektována lidská práva, a to sportovců i návštěvníků. Formou dopisu Evropské komisi (EK) ji rozeslali všem vládám členských států Evropské unie. Pod dopis se postupně podepsalo 23 z 28 zemí, dodal server. Na olympiádu do Soči nepojede například německý prezident Joachim Gauck, polský prezident Bronislaw Komorowski, francouzský prezident François Hollande či americký prezident Barack Obama.
Prezident Miloš Zeman se tam naopak chystá. Je připraven v Rusku říct svůj názor na tamní stav lidských práv, uvedl nedávno v Českém rozhlase. "Já mohu na případné tiskové konferenci klidně říci, že s tímto vystupováním, ač sám heterosexuál, nesouhlasím, protože si myslím, že sexuální orientace je soukromou věci každého z nás a že by se vůbec neměla plést do politiky," řekl Zeman. Do Soči poletí fandit českým sportovcům.
Podle informací ČTK se má v Ruské federaci také zúčastnit recepce hlav států, kterou pořádá prezident Vladimir Putin spolu s ministrem sportu. Česká vláda chce únorových her využít k propagaci českého průmyslu a také kultury, uskuteční se zde Dny české kultury 2014. Dohodli se na tom tento týden ruští organizátoři a české úřady.