Rychetský řeší stížnost Okamury, připravuje víc variant

Domácí
28. 12. 2012 09:22
Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský.

Stížností senátora Tomia Okamury se bude jako soudce zpravodaj zabývat předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. V minulosti přitom vyjádřil pochybnosti o vhodnosti právní úpravy přímé volby prezidenta. Stížnost Okamury dnes dostal na starost podle abecedního "kolečka", které soud uplatňuje při rozdělování kauz jednotlivým soudcům.

Rychetský v příštích dnech připraví návrhy, o kterých bude rozhodovat plénum Ústavního soudu, tedy sbor všech soudců. "Připravím několik variant," řekl Rychetský. Jako zpravodaj nemá samostatnou rozhodovací pravomoc.

"Soudce zpravodaj toliko připravuje podklady pro rozhodování pléna a má právo, stejně jako ostatní členové pléna, navrhovat rozhodnutí, o nichž pak plénum hlasuje," uvedl generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. Soudci poprvé společně zasednou v pátek 4. ledna, poté znovu v pondělí a podle potřeby i v dalších dnech. První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna.

Ve hře je odklad voleb, což je v pravomoci Ústavního soudu. Stejně tak ale mohou volby normálně proběhnout, zatímco se budou ústavní soudci zabývat Okamurovou stížností. "Bude skutečně záležet na většinovém názoru pléna," uvedl Rychetský. V plénu nyní zasedá 13 soudců, koncem ledna jejich počet poklesne na 12. Ke zrušení jakékoliv právní normy nebo její části je potřeba devět soudců.

Senátor Tomio Okamura.Okamura požádal Ústavní soud o odklad prezidentských voleb, zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. Konkrétně navrhuje zrušit ústavní podmínku 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a dva paragrafy v prováděcím zákoně, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace. Dalším kritizovaným bodem prováděcího zákona je dvoudenní lhůta pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu. Okamura se dožaduje také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů.

"To, co parlament schválil a co nazval ústavním zákonem o přímé volbě prezidenta a prováděcím zákonem, je právní a legislativní paskvil," řekl novinářům ve čtvrtek Okamura. Z volby prezidenta jej vyřadilo ministerstvo vnitra, protože po odpočtu neplatných hlasů klesl pod hranici 50 tisíc podpisů. Okamura se pak neúspěšně bránil u Nejvyššího správního soudu.

Rychetský v minulosti upozorňoval zejména na to, že prováděcí zákon k přímé volbě byl psán v časové tísni. "Obsahuje kromě celé řady vpravdě šibeničních termínů i řadu nedokonalostí a výkladových nejasností," napsal Rychetský v říjnu v článku Slabá místa české přímé volby, který otiskly Lidové noviny. Pozastavoval se tehdy také nad tím, že norma sice ukládá ministerstvu vnitra namátkovou kontrolu údajů o petentech na petičních arších, ale nepředpokládá kontrolu pravosti podpisů. Rychetský v říjnu napsal, že se bojí situace, kdy bude ÚS nucen k vydání předběžného opatření a oddálení voleb.

Řada ústavních soudců je nyní na dovolené. Stížnost už však dostali prostřednictvím elektronické pošty, aby si ji mohli prostudovat. Rozhodnutí vnitra a Nejvyššího správního soudu už dříve začal zkoumat analytický odbor Ústavního soudu, který shromažďuje soudcům podklady. Dopoledne soud z ministerstva vnitra obdržel potřebný spisový materiál.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Zloději loni ukradli v Česku 3971 kol a elektrokol, meziročně o pět pct méně

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ