Novým předsedou KDU-ČSL se stal Pavel Bělobrádek. Třiatřicetiletý krajský tajemník z Pardubic získal největší podporu spolustraníků a v čele lidovců nahradí Michaelu Šojdrovou. Dostal 280 hlasů z 425 platných. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit návrat strany do parlamentu.
Na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou Bělobrádek drtivě porazil místopředsedkyni strany Michaelu Šojdrovou, která získala pouze 84 hlasů. Soupeřil ještě s Jaroslavem Orlem, kterému dali delegáti 20 hlasů, a Ludvíkem Hovorkou s 41 hlasy. Mandát získal Bělobrádek do roku 2013. Vedení KDU-ČSL přebírá v situaci, kdy je strana oslabená po jarní prohře ve sněmovních volbách, ubývá jí voličů a v podobě vládních TOP 09 a VV jí vyrostala konkurence.
Anketa:
Kdo by podle vás byl dobrým šéfem lidovců?
V roli jednoho z favoritů přijel už na sjezd, další hlasy zřejmě získal ještě během dne, když vystupoval rázně a sebevědomě. Projevy kandidáti proložili i odlehčujícími poznámkami. Bělobrádek získal aplaus, když přiznal, že pochází z řeznické rodiny a pracoval i na jatkách. "Prošla mi rukama spousta dobytka i sviní a věřte, že si s nimi poradím, kdybych se s nimi potkal, i ve vysoké politice," uvedl za mohutného potlesku komunální politik.
Kulturním domem ve Žďáru nad Sázavou zněla kritika do vlastních řad. Za nuceným odchodem ze sněmovny vidí lidovci zejména dlouhodobý odliv členů a voličů, přičemž v posledním roce trend posílil odchodem části straníků do TOP 09. Špatná byla podle delegátů i předvolební kampaň vedená nedůvěryhodným lídrem Cyrilem Svobodou. KDU-ČSL se nyní podle všech vystupujících musí postavit za lidi postižené plánovanými vládními reformami.
Těsně před volbou předsedy se Bělobrádek dostal se Šojdrovou do sporu kvůli tomu, že ji nejmenoval mezi lidmi, s nimiž by chtěl v případě vítězství spolupracovat. Šojdrová pak řekla, že udělala chybu, když ho jmenovala mezi favority na místopředsedu strany. Ať už dopadne výběr místopředsedů jakkoli, je jasné, že po víkendu bude vedení KDU-ČSL radikálně odlišné od dosavadního.
Šojdrová před zásadní změnou varovala. Lidovci podle ní v posledních deseti letech neměli při výběru stranických šéfů šťastnou ruku, proto by podle jejího názoru měl být ve vedení někdo zkušený. Odkázala tak na senátora Jiřího Čunka, od kterého si lidovci slibovali novou krev, ale místo toho se dočkali několikaletého propírání jeho údajné úplatkářské aféry.
Stranu chce Bělobrádek profilovat jako subjekt pravého středu se sociálním akcentem. Myslí si, že lidovci nyní ve vysoké politice chybějí jako "nesocialistická alternativa liberální bezohlednosti". "Děkuji vám za důvěru. Přeju vám dobrou volbu celého týmu, vaši volbu přijmu s pokorou. Začneme s prací u sebe a od podlahy," prohlásil nový předseda. Poté několik minut přijímal gratulace.
Bělobrádek během takzvaného grilování přiznal, že je vážně nemocný. Jeho stav mu prý nicméně umožní funkci vykonávat. "Mám roztroušenou sklerózu, jsem plně stabilizován, plně kompetentní k plné zátěži," uvedl na dotaz delegátů. Dodal, že jediným omezením je pro něj zákaz pobytu v infekčním prostředí. Nebojí se, že plné vypětí spojené s předsednickou funkcí pro něj bude znamenat riziko. "Kdybych to nekonzultoval s lékařem, nestál bych tu. Jsem plně připraven snášet jakýkoli tlak," řekl.
Čelil také dotazu na rodinný stav, je totiž svobodný. Uvedl, že má možnost rozmazlovat své synovce a neteře, a pokud se stane předsedou KDU-ČSL, média příští léto přinesou zprávu o jeho svatbě, má totiž snoubenku.
Prvním místopředsedou KDU-ČSL senátor Petr Šilar
Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal senátor Petr Šilar z Orlickoústecka. V druhém kole porazil s 269 hlasy místopředsedu krajské organizace KDU-ČSL na Olomoucku Mariana Jurečku, který získal 149 hlasů. Po svém zvolení Šilar řekl, že chce KDU-ČSL vrátit "radostnost". "Z nejhoršího jsme uvnitř," popsal nicméně situaci lidovců. Z pozice senátora bude moct na půdě horní komory prezentovat názory strany v době, kdy KDU-ČSL ztratila pozice ve sněmovně.