<span>Schwarzenberg a Bursík</span> se obhájili, zelený rozkol trvá

Domácí
5. 4. 2008 17:29
Zelená opozice Dana Kuchtová a Matěj Stropnický.
Zelená opozice Dana Kuchtová a Matěj Stropnický.

Zelená opozice Dana Kuchtová a Matěj Stropnický.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg musel dopředu čekat, že ho jeho kritikové v nejmenší vládní straně budou chtít odvolat. Překvapivě ale musel ataku republikové rady zelených čelit i předseda Martin Bursík. Hlasování o něm bylo spojeno i s dalším setrváním zelených ministrů ve vládě Mirka Topolánka.

Pořádně dusno bylo na sobotním jednání republikové rady nejmenší vládní strany. Výsledek? Oběma politikům se hlasy kritiků podařilo umlčet, ale ne bez ústupků. Odbojné křídlo ve straně vedené Danou Kuchtovou a Matějem Stropnickým dokázalo prosadit seznam podmínek, za nichž zelení zůstanou vládní stranou. "Nejsou to požadavky. Jedná se většinou o body, které jsou jak součástí vládního programu, tak i programu zelených," řekl Matěj Stropnický, jeden z nejhlasitějších kritiků zahraniční politiky Schwarzenberga.

 Jak dopadá působení

zelených ve vládě

Plněno uspokojivě: ekologie, vyjma ochrany zvířat a oblasti energetiky

Plněno částečně: lidská práva a školství

Plněno nedostatečně: hospodářství a doprava

Neplněno vůbec: zdravotnictví, sociální politika, zahraniční politika a kultura

Pokud se zeleným ministrům nepodaří požadavky republikové rady plnit, pak by měli z vlády odejít. Tak zní jednoduché resumé celodenního sezení širšího vedení zelených.

"Myslím, že se jedná spíš o soupis zbožných přání," reagoval Bursík. "Těžko můžeme úkolovat ministry z koaličních stran, co mají dělat." Narážel především na to, že třeba dopravu, zdravotnictví nebo sociální politiku zelení těžko ovlivní, protože tyto rezorty nekontrolují.

Schwarzenbergův boj

Zeleným chtěl věnovat půl hodiny, ale diskuse se nakonec protáhla na dvě hodiny. Před republikovou radou nejmenší vládní strany neobhajoval Karel Schwarzenberg pouze český podpis pod smlouvu o radaru. Bránil také sám sebe. A zdá se, že uspěl.

Karel Schwarzenberg"Doufám, že většina přítomných se přesvědčila, že jsme dosáhli toho, čeho bylo potřeba," uvedl při svém odchodu z jednání. Na téma referendum pak pouze uvedl, že mu nepřipadá správné v podobně technických záležitostech, jakou je i vybudování radaru, nechat rozhodovat veřejnost.

ČTĚTE TAKÉ: Schází se vedení zelených. Co čeká Bursíka?

Schwarzenberg kritikům ve Straně zelených vzkázal, že nikdo nemůže dělat politiku, která by se zalíbila úplně všem. "Ostatně i ministrovi občas neškodí si vyslechnout kritiku. To je docela užitečné," řekl Schwarzenberg. Širšímu vedení zelených se rovněž snažil vysvětlit, že směr jeho zahraniční politiky je dostatečně sebevědomý a nezávislý na Spojených státech.

Foto: ČTK

Autor: - sam -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ