Schwarzenberg a John brali bank, Nečas <span>jen paběrkoval</span>

Domácí
30. 6. 2010 15:00
Na ODS silné resorty nezbyly. Získá aspoň v programu?
Na ODS silné resorty nezbyly. Získá aspoň v programu?

Premiér se nezdá být silným vůdcem koalice.Ze sekretariátů TOP 09 a Věcí veřejných by dnes mělo být slyšet bouchání zátek od šampaňského, z hlavní kanceláře ODS spíše skřípání zubů. Z personální bitvy o podobu vlastní vlády premiér Nečas rozhodně neodešel jako vítěz.

Vítězem několik týdnů trvajících sporů o podobu Nečasova kabinetu je jednoznačně strana TOP 09. Proč? Protože skoro všechno důležité, co vládu v tomto volebním období čeká, se odehraje na "jejích" ministerstvech. Tedy v resortech financí (Miroslav Kalousek), práce a sociálních věcí (Jaromír Drábek) a zdravotnictví (Leoš Heger). "Topka" se tak stává hlavní, ne-li jedinou reformní stranou ve vládě.

ČTĚTE TAKÉ: Nečasova vláda mužů: John vnitro, Kalousek finance
                        Nečas: Vztah ABL a VV je pro ministerstvo vnitra problém 
                        Sobotka: Vláda bude slabá, ovládne ji Kalousek

Připočteme-li k tomu prestižní funkci šéfa diplomacie pro Karla Schwarzenberga, není pochyb o tom, ministři které strany budou v příštích letech nejvíce vidět. "Bereme na sebe asi nejtěžší břímě. Vzali jsme to vědomě na sebe jako strana, která říkala, že rozpočtová odpovědnost je největší priorita," říká předseda TOP 09. Jeho strana obsadila jen jediné ministerstvo "do počtu", tedy málo vlivnou kulturu (Jiří Besser).

Co řekly, dostaly

Mnout ruce si mohou i Věci veřejné. I když se Nečas dva dny předtím velmi rázně vyjádřil proti spojení bezpečnostní agentury ABL stranického mecenáše Víta Bárty s vlivným vnitrem, nakonec v noci na středu ustoupil a resort, který je z hlediska faktické váhy první či druhý ve vládě, přenechal Radku Johnovi. "Byl jsem ujištěn zástupci VV, že žádný konflikt zájmů nehrozí," přiznal porážku Nečas.

John do vlády, konkrétně na ministerstvo dopravy, prosadil i zmíněného Bártu, který je považován za skutečný mozek strany. "Vévéčka" ovládnou díky místnímu rozvoji (Kamil Jankovský) i penězovody z EU a do počtu k tomu dostaly ještě ministerstvo školství (Josef Dobeš).

A co zbylo na ODS...

Na ODS silné resorty nezbyly. Získá aspoň v programu?Nejsilnější vládní strana tak fakticky vyhověla téměř všem požadavkům svých menších partnerů, a když si oni vybrali, ona jen posbírala vládní zbytky. Není proto divu, že při paběrkování už na žádný velký poklad nenarazila. ODS sice ovládne jeden ze silových resortů, obranu (Alexandr Vondra), ovšem ta už dnes vzhledem k velikosti české armády zdaleka nemá takovou váhu jako dříve.

Za prestižní post se obvykle pokládá také spravedlnost (Jiří Pospíšil), ale její skutečný vliv je rovněž malý. Za středně vlivné resorty lze považovat průmysl a obchod (Martin Kocourek), zemědělství (Ivan Fuksa) a životní prostředí (Pavel Drobil) - už proto, že přes ně také proudí peníze z EU.

Čistý, ale slabý?

Je ale málo pravděpodobné, že tento argument bude Nečasovi v jeho ODS stačit, jakkoli bude jistě zdůrazňovat i kontrolní roli, kterou si jako premiér zachová na financích a na vnitru. Může třeba argumentovat i tím, že za ústupky personální dostal adekvátní hodnotu v programové oblasti, ovšem o takovém obchodu zatím není nic známo.

Po kongresu z předminulého víkendu má sice Nečas v ODS velmi silný mandát předsedy, ovšem neúspěch při první zkoušce, tedy bitvě o složení vlády, mu může mezi vlastními spolustraníky vynést pověst slabého šéfa. A ta se mu může vymstít při první krizové situaci, stejně jako když Mirek Topolánek i po několika letech sklízel kritiku za to, že ve své vládě pustil resort financí lidovcům a že dal čtyři ministerstva zeleným, tedy straně s pouhými šesti poslanci ve sněmovně.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ