Schwarzenberg: Pozor na Putinovu autokracii, Západ musí reagovat

Domácí
26. 9. 2012 10:33
Karel Schwarzenberg varuje před agresivní autokratickou politikou Vladimira Putina.
Karel Schwarzenberg varuje před agresivní autokratickou politikou Vladimira Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin směřuje k tomu, aby z Ruska opět udělal regionálního hegemona, a Západu trvá příliš dlouho, aby tuto strategii rozpoznal a reagoval na ni. Blogu The Cable amerického zahraničněpolitického magazínu Forign Policy to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj by také Západ neměl vyzbrojovat povstalce v Sýrii.

"Nevracíme se ke Stalinovi, vracíme se k (caru) Mikulášovi I.," uvedl Schwarzenberg v rozhovoru, který The Cable zveřejnil v úterý. "Za Mikuláše dobylo Rusko velkou část střední Asie. A Putin ji celkem úspěšně opět dostává pod kontrolu Ruska a Západ prohrává."

Politika "nového startu", kterou vůči Rusku uplatňuje administrativa Baracka Obamy, nebyla s to ovlivnit směřování ruské vlády. Toto směřování nastavil Putin po návratu k moci, řekl Schwarzenberg. Nyní podle něj Západ musí uznat, že Putin zavedl agresivní autokracii, a musí se s tím vyrovnat.

"Mám dojem, že jsme trochu zaostali a děláme příliš málo. Byli jsme pomalí a málo jsme se angažovali za časů (bývalého ruského prezidenta Borise) Jelcina," uvedl. "Nemůžeme to přijmout. Nemůžeme přistoupit na to, že nějaká světová mocnost ovládá své sousedy. Neměli bychom mít iluze o režimu, jaký Putin zavedl."

Putin se obrací dovnitř

Ruský vládce Vladimir Putin.Putin podle něj nyní reaguje na rostoucí neklid v Rusku tím, že se obrací dovnitř a izoluje Rusko od vlivu západní společnosti, například tím, že zavírá misi Agentury USA pro mezinárodní rozvoj v Moskvě.

"Když ji vykopl, sám ukázal, co považuje za největší nebezpečí pro svou autokracii," uvedl Schwarzenberg. "Bojí se setkávat s lidmi a to ukazuje, že si uvědomuje, že opozice existuje a že se stává v ruské společnosti silou. Rusko se mění mnohem rychleji, než si myslel. Být diktátorem není tak snadné, jako to bylo před 40 lety."

Západ by neměl vyzbrojovat poslance

Schwarzenberg, který ve Washingtonu jednal s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, řekl, že Česká republika nepodporuje snahu vedenou Severoatlantickou aliancí o zavedení bezletové zóny v Sýrii a nemyslí si, že by západní země měly vyzbrojovat povstalce, uvedl The Cable.

"Myslím si, že dostávají dost peněz a dodávek ze států jako Katar, Saúdská Arábie a Turecko. Každým dnem jsou lépe vyzbrojeni," řekl. "Je to normální občanská válka. Tím to je obtížnější, protože na straně opozice je mnoho různých skupin s různými cíli a s financováním z různých zemí."

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se svým americkým protějškem Hillary Clintonovou.

Schwarzenberg podepsal v roce 2008 s tehdejší americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou dohodu o umístění protiraketového radaru v ČR. Když Obamova vláda změnila koncepci protiraketové obrany a tuto dohodu zrušila, český ministr obrany Alexandr Vondra tehdy řekl, že takové rozhodnutí ukazuje, že Obamova administrativa se příliš zaměřuje na nepřátele.

Schwarzenberg uvedl, že rozumí tomuto rozhodnutí i údajnému odklonu Ameriky od Evropy k jiným oblastem, včetně Asie. "Jsem realista a možná jsem nebyl tak plný obdivu ke Spojeným státům jako (Vondra), který žil uvnitř sovětského bloku. Považuji se za velkého přítele USA, ale vím, že velmoci mají své zájmy a jednají podle nich," uvedl Schwarzenberg.
"Oblast Tichého oceánu je nyní důležitější než Evropa a to je zcela pochopitelné. Myslím, že v Evropě se musíme naučit se mnohem víc sami starat o vlastní bezpečnost."

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ