Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se po schůzce šéfů parlamentních stran na Pražském hradě ostře ohradil proti výroku prezidenta Miloše Zemana. Ten v rozhovoru pro server www.parlamentnilisty.cz uvedl, že je proti případné povolební koalici ČSSD a TOP 09. Pokud by tyto dvě strany koalici uzavřely, Zeman by nejmenoval premiérem ani šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, ani místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Sobotka před novináři takovou koalici vyloučil.
"Pokud česká politika dospěla k tomu, že prezident může zakázat jakékoli politické straně, s kým může uzavřít koalici, tak jsme pokročili k autoritativní vládě. Opouštíme parlamentní demokracii," řekl Schwarzenberg po setkání prezidenta s lídry politických stran. Koalici s ČSSD už dříve vyloučil šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík; TOP 09 podle něho nebude 'kolaborovat' s levicovými stranami.
Sobotka podotkl, že sociální demokracie tři roky bojovala s vládou Petra Nečase (ODS) a Kalouska. "Nikdo si nemůže představovat, že po volbách může spolupracovat sociální demokracie a TOP 09 na demontáži pravicových reforem," řekl. Pokud ČSSD říjnové předčasné volby vyhraje, bude podle Sobotky hledat do koalice partnery s podobným programem.
Zeman řekl, že strany se liší programy a zájmy. Programy ČSSD a TOP 09 jsou podle něho neslučitelné. "Pokud jde o zájmy některých členů ČSSD a některých členů TOP 09, pak o té neslučitelnosti pochybuji," uvedl prezident. Za příklad dal pražskou radnici, kde ČSSD podporuje radu složenou ze členů TOP 09.
Jízdní řád k volbám
Prezident přijal na Hradě lídry pěti stran; ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09 a Věcí veřejných. Zástupce strany LIDEM prezident nepozval.Podle šéfa VV Víta Bárty byla na "jízdním řádu" k předčasným volbám a období po nich absolutní shoda. Bárta také uvedl, že VV nepodporují případné zákonné opatření vedoucí ke zdanění dividend, protože to podle nich není ku prospěchu české ekonomiky.
Šéf KSČM Vojtěch Filip podotkl, že s ohledem na lhůty pro volební stížnosti a následné rozhodování soudu o nich první schůze povolební dolní komory dřív nemůže být.
Úřadující předseda ODS Martin Kuba zdůraznil nutnost legislativně dokončit předlohu, která omezuje podporu pro obnovitelné zdroje energie tak, aby odpadla hrozba ústavních žalob výrobců. "Pan prezident nás ujistil, že má jak v Senátu, tak všude projednáno, že se toto stát nemůže," řekl Kuba.
Zeman: vláda během týdnů
Zeman po schůzce s předsedy stran také řekl, že předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů, nikoliv měsíců nebo let. Vyjádřil také přesvědčení, že vedení vítězné strany bude při nominaci premiéra klást důraz na preferenční hlasy pro své kandidáty.Hlava státu si myslí, že finální fáze jednání o sestavení vlády začnou poté, co bude existovat dohoda na vedoucích orgánech Poslanecké sněmovny. Čeká, že nepotrvají déle než týdny. Zmínil však příklad Belgie, kde se vláda sestavovala dva roky. "Nicméně ekonomičtí analytici mě upozornili, že v době, kdy v Belgii dva roky nebyla vláda, belgická ekonomika začala pozoruhodně vzkvétat. Uvidíme, jak to bude v našem případě," uvedl.
Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje představitele vítězné strany. To vyvolalo spekulace, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát její předseda Bohuslav Sobotka, ale například statutární místopředseda strany Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže. Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou.
"Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoliv pouze vůli stranických funkcionářů," odpověděl dnes prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos kandidují v Jihomoravském kraji.