Postup prezidenta Miloše Zemana v české vládní krizi označil bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v nedělním vydání rakouského deníku Kleine Zeitung za pokus o převzetí moci. Kritizoval v této souvislosti Zemanův formální výklad ústavy, který exministrovi podle listu připomíná někdejší využití výkladu ústavy k uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948. Předseda TOP 09 je podle listu odhodlán bojovat všemi silami proti tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka poté, co nezíská důvěru poslanců, vládla až do řádných voleb v příštím roce. Prezidentova mluvčí Hana Burianová řekla, že prezident nebude výroky šéfa TOP 09 komentovat.
Instalování Rusnoka do funkce předsedy vlády proti vůli parlamentu je ze strany Zemana "saháním po moci", uvedl podle Kleine Zeitung Schwarzenberg. "Zeman je prvním prezidentem přímo zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi," vylíčil exministr přístup Zemana, se kterým v lednu prohrál ve druhém kole prezidentských voleb.
"Tuto čistě formální interpretaci ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu," doplnil Schwarzenberg.
Zemanův kancléř Vratislav Mynář v neděli řekl, že Schwarzenbergovy výroky jsou pro něj zklamáním. Podle něj se Schwarzenbergovi neúspěchem v prezidentské volbě a ztrátou vládní funkce pravděpodobně rozbořil svět. "A jedině z toho snad pramení tyto záležitosti, které si myslím, že do slušného politického slovníku vůbec nepatří," řekl Mynář.
List Kleine Zeitung připomněl, že Rusnok musí do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru, a i když ji nezíská - čemuž podle listu vše nasvědčuje -, bude moci "ze Zemanovy milosti" vládnout až do regulérních voleb v květnu 2014. S tím se však prý pětasedmdesátiletý Schwarzenberg nehodlá smířit. "Jako starší ročník, který zažil diktaturu, budu proti tomu bojovat všemi silami. Budeme bránit legalitu republiky v plném nasazení," prohlásil v listu nedávný šéf české diplomacie.
Zemanova postupu při výměně vlády si zahraniční tisk všiml už dříve. Komentátor německého deníku Frankfurter Rundschau tento týden ke jmenování Rusnokovy vlády napsal, že Zeman jedná jako feudální vládce, který své vlastní mocenské zájmy staví na roveň s blahem země. Podle rakouského listu Die Presse se český prezident chová, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí v zemi, i pověstný slon v porcelánu si podle vídeňského deníku asi počíná uvážlivěji než Zeman ve svém úřadě.
Nejsme jeho knížectví!
Výroky Schwarzenberga na adresu prezidenta Zemana odsoudila ČSSD. Její šéf Bohuslav Sobotka je pokládá za přehnané a jím uváděné historické paralely z dob nacismu a komunismu za nemístné.
"Srovnání současného politického vývoje v ČR s nástupem nacismu a komunismu je hrubým znevážením demokratické volby občanů ve svobodných prezidentských volbách," vyzval exministra k omluvě místopředseda strany Michal Hašek. "Chápu, že pro pana předsedu TOP 09 je situace, když už on a jeho strana nevládnou této zemi, těžko představitelná, ale měl by respektovat, že nežijeme v jeho knížectví, ale v demokratickém státě, a respektovat vůli lidí, kteří si opravdu nepřejí pokračování neuvěřitelnými skandály provařené vlády."
Pokud chce šéf TOP 09 skutečně bránit "legalitu republiky", měl by podpořit návrh ČSSD na rozpuštění sněmovny, míní Sobotka. I podle jeho názoru však navržená prezidentská vláda postrádá politickou legitimitu, když byla sestavena bez ohledu na výsledek voleb a sněmovnu. Nelze rovněž souhlasit s výrokem prezidenta Zemana, který nedávno označil pojem ústavní zvyklost za "idiotský", dodal předseda ČSSD.
"Na hysterickém a pro diplomata zcela nevhodném vyjádření Karla Schwarzenberga vůči prezidentu republiky se pouze ukazuje, jak moc prahne TOP 09 po pokračování své vlády," byla ještě ostřejší místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá. "Pan kníže by si měl ústavu přečíst. Není tam napsáno, že vládnout v České republice má TOP 09 a ODS."
Schwarzenbergova stranická kolegyně Helena Langšádlová v České televizi připustila, že výroky předsedy TOP 09 jsou "silnější, než by bylo v tuto chvíli vhodné". "Obecně je ale podle ní zkušenost taková, že i nedemokratické systémy se dostávají k moci mnohdy demokratickou cestou," dodala.
Podobné příměry jako Schwarzenberg pak používá i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V pátečním vydání deníku Právo v souvislosti se Zemanovým postupem uvedl, že také Klement Gottwald použil k převratu demokratickou ústavu, pouze ji vykládal jinak.