Za překvapivé označila světová média rozhodnutí českého premiéra Bohuslava Sobotky podat demisi vlády. Nejdříve o ní informovaly tiskové agentury v čele s anglofonními AP a Reuters a také francouzskou AFP či německou DPA. Už v prvních fleších vysvětlovaly, že důvodem jsou spory mezi šéfem kabinetu a ministrem financí Andrejem Babišem.
Agentury se pak v rozšířených zprávách pokoušely dění na české politické scéně vysvětlit podrobněji. AP Sobotkovo oznámení označila za nečekané a vyvolané "nevysvětlenými podnikatelskými obchody" Sobotkova "soupeře" - ministra financí. Úterní krok podle AP odráží napětí ve vládní koalici zhruba půl roku před parlamentními volbami.
AP rovněž píše o Sobotkově poukazu na podezření, že se Babiš v minulosti dopustil daňových machinací, a také o pochybnostech o způsobu nabytí majetku miliardáře, který je někdy označován za "českého Berlusconiho".
"S tím nikdo nepočítal. Český premiér Bohuslav Sobotka hází ručník šest měsíců před řádnými parlamentními volbami. Důvodem je mohutný spor s ministrem financí Andrejem Babišem," píše DPA. Tato agentura a také rakouská APA poznamenávají, že důvodem demise jsou obvinění z "daňového podvodu" vůči Babišovi, který je předsedou "liberálně-populistického koaličního partnera", hnutí ANO.
Podle DPA "šedý" předseda vlády Sobotka, pro nějž bylo těžké prosadit se ve veřejné debatě, ukázal překvapivým oznámením demise rozhodnost. Sobotka a Babiš jsou podle německé agentury od základu rozdílné osobnosti. DPA připomíná také komplikovaný vztah premiéra s prezidentem Milošem Zemanem i "pozitivní a konstruktivní vztah", který má údajně Sobotka s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, "navzdory protichůdným názorům na uprchlickou krizi".
Reuters cituje Sobotkovo vysvětlení, že demise má umožnit buď nové uspořádání kabinetu bez Babiše nebo povede k předčasným volbám. Reuters zvlášť přinesl také rychlou zprávu o tom, že český prezident Miloš Zeman k oznámené demisi nemá bezprostřední komentář.
Podle AFP je demise důsledkem "konfliktu" mezi Sobotkou a "vlivným miliardářem Andrejem Babišem podezíraným z fiskálních podvodů". AFP také podrobněji vysvětluje, že premiér opakovaně Babiše žádal o vysvětlení, jak získal dluhopisy své vlastní skupiny Agrofert za 1,5 miliardy korun, a cituje dnešní Sobotkova slova, že pravidla mají platit pro všechny a že Babiš je v konfliktu zájmů.
Agentury rovněž připomínají, že Sobotkova ČSSD v průzkumech na druhém místě výrazně zaostává za Babišovým ANO.
Zpráva o demisi české vládě neunikla ani pozornosti oficiální čínské tiskové agentury Nová Čína. Také ona informuje, že premiér Sobotka oznámil demisi po sporu s vicepremiérem a ministrem financí Babišem.
Zpravodaj britské stanice BBC v Praze upozornil, že Česko vedla přes tři roky více méně stabilní koaliční vláda pod vedením "mírného" premiéra Sobotky. Příčinou konce kabinetu podle něj byla "hořká rivalita" mezi Sobotkou a Babišem. Zpravodaj rovněž připomíná, že pár měsíců před volbami hnutí ANO ministra financí dominuje předvolebním průzkumům a Sobotkova "hra s ohněm" bude mnohými vnímána jako předvolební taktika.
Za "nečekané" označila Sobotkovo rozhodnutí "torpédovat svou vlastní vládu" také agentura Bloomberg, podle které je nestabilita vlád pro Česko charakteristická. Česko přihlíželo "vzestupu a pádu šesti kabinetů v posledních deseti letech", uvedla agentura. Zároveň připomněla, že Sobotkův kabinet byl nejdéle sloužícím za posledních 15 let a na kontě má řadu úspěchů včetně obnovení hospodářského růstu či nejnižší nezaměstnanosti v EU. Pád vlády v Česku je další v řadě otřesů v postkomunistických zemích, vláda nedávno padla také v Chorvatsku a demonstrace otřásaly v poslední době Rumunskem, Maďarskem i Slovenskem, doplnil Bloomberg.