Šéfkomunista Filip: Agrofert znárodnit nechceme

Domácí
5. 10. 2016 19:45
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poprvé od listopadu 1989 jsou velmi žádanou nevěstou a hlavní volební rivalové - ČSSD a ANO - se o spojení s nimi hlásí veřejně. Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že budou požadovat lepší podmínky, než mají nyní v devíti krajích, kde vládnou.

Vaše strana se poprvé po listopadu 1989 dostala do pozice, kdy ve volbách obhajuje (máte jednoho hejtmana, podílíte se na vládě v devíti krajích), a nikoliv dobývá. Můžete tedy hlavně ztratit. Jsou pro vás v tomto smyslu volby výjimečné?

Tuto pozici zatím známe pouze z komunální politiky. Podle usnesení výkonného výboru je naším cílem obhájit naše pozice, případně při vyjednávání o koalicích dohodnout lepší podmínky.

Krajské volby jsou pro vás nové i v tom, že jste nyní velice žádanou nevěstou. Ucházejí se o vás jak sociální demokraté, tak hnutí ANO Andreje Babiše, můžete tedy sehrát roli jakéhosi jazýčku na vahách.

My tu pozici nevnímáme úplně jako novou. Protože ačkoliv řada médií vždy zdůrazňovala, že s KSČM nikdo nejedná, my jsme zvyklí, že s námi vždy jednali všichni a pořád.

Dříve ale jednali spíše potají, jako by se za to styděli. Teprve nyní si můžete užívat toho, že se k vám hlásí otevřeně, ne?

To není problém KSČM, to je problém jejich.

Komu z hlavních volebních rivalů - tedy ČSSD a ANO - chcete dávat v krajích přednost?

Zásadně preferujeme koalice, kde je větší programová shoda. A to je v krajích různé, protože pro každý region se programy stanovují spíše individuálně, než že by existoval nějaký centrální pokyn.

Když tedy mluvíte o programu, obecně by vám měl být bližší ten sociálnědemokratický. V případě ANO vlastně ani není jasné, jaký program hnutí má. Budete svým krajským reprezentantům doporučovat, kde raději preferovat ČSSD a kde ANO?

Krajské programy jsou opravdu velmi rozdílné i podle toho, kdo v kterém kraji v hnutí ANO převažuje. Skutečně to budeme posuzovat místo od místa. U sociální demokracie už máme zkušenosti. Buď osmileté, jako v Karlovarském či Moravskoslezském kraji, nebo čtyřleté jako v ostatních. Proto víme, že něco jiného může ČSSD prezentovat jako program a něco jiného pak dělat. Takže budeme také posuzovat ochotu jednotlivých kandidátů svůj program prosazovat.

Andrej Babiš jmenoval některé regiony, kde si spolupráci s ČSSD představit nedovede. Zmínil právě Moravskoslezský kraj vedený do voleb hejtmanem Novákem a Jihomoravský v čele s hejtmanem Haškem. Máte také vy regiony, kde jsou pro vás představitelé ČSSD či ANO personami non grata?

Tak kvůli tomu, že jsme nechtěli být spojováni s některými osobami, jsme odešli z koalice s ČSSD v Karlovarském kraji. Nebudu teď nikoho jmenovat, ale i na základě našich zkušeností se samozřejmě nabízí otázka, jestli jsou pro nás někteří lidé důvěryhodní a nezasažení korupcí.

S ANO naopak žádnou krajskou zkušenost nemáte a ani mít nemůžete. Neobáváte se, že se na jejich kandidátky mohli dostat absolutně nečitelní lidé, což později může vést k vnitřním bojům a rozpadům povolebních svazků, jako se to ANO stalo po komunálních volbách?

Mám i osobní zkušenost, protože jsem byl jako předseda KSČM přinucen se zabývat situací okolo těch rozpadlých koalic - vnitřní pnutí v ANO vyvolalo spory například v mých rodných Českých Budějovicích nebo v Ústí nad Labem, v Opavě a podobně. Takže ano, personální nestabilita v ANO je určitým důvodem naší opatrnosti.

Bude při vašem rozhodování o případném vstupu do koalic hrát roli i tato úvaha: komu z hlavních rivalů dáte přednost nyní, ten vás pak může spíše přizvat do vládní koalice po volbách do sněmovny v příštím roce?

Úplně to tak nespojuji a nevnímám takto ostře. Vždy záleží na tom, jak každé jednotlivé volby dopadnou.

Co se týče možného vládnutí ANO s KSČM na centrální úrovni, projevil Andrej Babiš obavu, že byste mu chtěli znárodnit Agrofert. Chtěli byste?

To jsou spíše takové politické výkřiky. Jsem představitel KSČM, která respektuje ochranu všech druhů vlastnictví. Teď musíme bránit státní vlastnictví, protože někteří privatizátoři si myslí, že lze zprivatizovat i státní moc. Že některé věci podle Ústavy České republiky opravdu musejí patřit státu, o tom jsem hluboce přesvědčen. Ale nemyslím si, že předmět podnikání Andreje Babiše by měl být předmětem nějakého vyvlastňování. Dovedu si však představit, že pokud by některý podnik se zásadním vlivem na chod státu nefungoval, může si stát klidně založit vlastní a nepotřebuje nic znárodňovat.

Autor: Petr KolářFoto: ČTK , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ