Senát zřejmě odmítne návrh ODS, která chce omezit imunitu zákonodárců jen na jejich projevy a hlasování v parlamentu. Horní komoře to doporučil její ústavně-právní výbor zejména hlasy ČSSD. Jednomyslně naopak výbor podpořil zrušení doživotní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců.
Podle zastánců této méně radikální varianty omezení imunity to má větší šanci na schválení ve sněmovně. Poslanci se totiž v únoru shodli na prakticky totožné poslanecké novele ústavy. Senát ji pak ale před půldruhým měsícem neschválil, prý kvůli absencím řady zastánců tohoto omezení imunity. Senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL to nyní chtějí svou ústavní novelou napravit.
Podle senátora ODS Jaroslava Kubery je ale zrušení doživotní imunity v rozporu se zásadou, že trest má následovat co nejdříve po činu, neboť případné nevydání poslance či senátora by jeho trestní stíhání oddálilo až na dobu po vypršení mandátu. Předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD) však míní, že je tato varianta omezení imunity životaschopná; návrh ODS pokládá za "ryze populistický, který nemá šanci na úspěch".
Radikálnější omezení imunity v sobě podle předsedkyně senátorů TOP 09 a Starostů Soni Paukrtové skrývá nebezpečí zneužití. Výkonná moc by mohla zadržením poslanců ovlivnit výsledek rozhodování parlamentu v konkrétní věci, soudí. Totéž by se mohlo týkat i ústavních soudců, podotkla předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Radikálnější přístup by měl začít podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera rušením přestupkové imunity.
Senátor Miroslav Nenutil (ČSSD) namítl, že v případě schválení návrhu ODS by okresní soudci byli lépe chráněni než soudci ústavní. Větší imunitě by se těšil také veřejný ochránce práv, kterého by nadále bylo možné stíhat jen se souhlasem sněmovny, podotkl Nenutil. Ze zástupců ČSSD ve výboru obě úpravy podpořil pouze Miloš Malý.
Senát jako celek by o návrzích na omezení imunity mohl rozhodnout už příští týden, v návrhu programu schůze je ale zatím nemá.