Senát nechce <span>léky na nachlazení</span> na předpis
Domácí
27. 3. 2009 12:05Senát chce léky s pseudoefedrinem bez lékařského předpisu.
Senátoři nesouhlasili s tím, aby léky s pseudoefedrinem byly na recept, jak to ve sněmovně v pozměňovacím návrhu prosadila poslankyně KSČM Kateřina Konečná.
ČTĚTE TAKÉ: Vařičům drog přituhuje. Léky na chřipku budou na předpis
S výdejem léků na průkaz počítala v původním znění novely ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní by recepty zkomplikovaly život pacientům. Naproti tomu lékárníci rozhodnutí sněmovny vítali, zamezí podle nich velkonákupům a zneužívání léků k výrobě pervitinu. Na výrobu drogy jde prý 80 procent balení prodaných v Česku.
Pseudoefedrin obsahuje Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.
Senátor Tomáš Julínek (ODS), který jako ministr normu připravoval, řekl, že novela by se ještě měla rozšířit tak, aby v režimu léků s omezením byly také přípravky s kodeinem či efedrinem.
Náměstek ministryně Martin Plíšek ocenil, že senátoři podpořili původní ministerský návrh. "Omezení při výdeji těchto léků bude spočívat v množstevním, časovém, případně věkovém limitu, to znamená, že se povede evidence o tom, v jakém množství a komu jsou léky vydávány," řekl.
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ocenil, že léky s pseudoefedrinem budou v režimu návykových látek, což se pojí i s trestní odpovědností. Souhlasí i s tím, aby se do stejného režimu dostaly i přípravky na bolest, jako alnagon či korylan, kde také hrozí zneužití.
Výdej léků na průkaz bude možný, až se lékárny připojí k centrálnímu úložišti dat. Zřídil ho Státní ústav pro kontrolu léčiv. Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat.
Státní ústav pro kontrolu léčiv již zveřejnil, že se spuštěním systému počítá od května.
Foto: archiv TÝDNE, Robert Zlatohlávek
Autor: ČTK