Senát "obdaroval" ČEZ a ignoroval Ústavní soud
22.07.2009 19:22 Původní zpráva Aktualizováno 22.07. 20:00
Přílepek století. Tak se mluví o návrhu skupiny poslanců, kteří do zákona o spotřební dani přidali vlastní návrh o změně systému vydávání emisních povolenek. Dnes ho schválil Senát. Podle kritiků tak jdou na ruku společnosti ČEZ a způsob, jakým svůj návrh prosadili, je navíc napadnutelný u Ústavního soudu.
Podle návrhu budou moci elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny.
Novelu ještě musí podepsat prezident republiky. Podle odpůrců stát tímto nápadem přijde o asi 68 miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal. Proti návrhu protestovali zástupci ekologických organizací, dnes ráno například před sídlem Senátu představitelé Greenpeace.
Návrh předpokládá, že ministerstvo životního prostředí vyzve do konce letošního října výrobce elektřiny, aby mu předložili potřebné podklady. Firmy na to budou mít čas do konce března příštího roku. Předkládat budou mimo jiné plán investic do vybavení a čistých technologií v objemu odpovídajícím nejméně předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek. Alespoň polovinu z toho musí investovat do 31. prosince 2011.
Ministerstvo pak předloží vládě tyto návrhy nejpozději do 30. června příštího roku a kabinet je poté nechá posoudit Evropské komisi.
Říman, Urban, Vojíř táhnou za jeden provaz napříč stranami
K přílepkům - které přitom sami často kritizují - sahají poslanci v případě, že chtějí nenápadně a hlavně rychle dosáhnout jejich schválení. Tak tomu bylo v i případě obchodu s emisními povolenkami. Poslanci Martin Říman, Oldřich Vojíř (ODS) a Milan Urban (ČSSD) přidali tuto změnu do nesouvisejícího zákona během druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Vláda tak o něm vůbec nejednala.
"Je to velký nešvar. U tohoto zákona jsou přílepky hned tři, z toho dva z úplně jiné oblasti" postěžoval si senátor Jan Horník (TOP 09 a Starostové). Kromě emisních povolenek totiž zákon o spotřební dani mění i zákony o Policii ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Senát o dárku pro ČEZ: posoudí přílepek století
Ústavní soud přitom už v únoru 2007 rozhodl, že tato legislativní praxe je špatná. Posuzoval tehdy případ odškodnění klientů tří zkrachovalých bank a řekl, že nesouvisející přílepky k zákonům už nebude tolerovat. Problém je však v tom, že poslancům nemůže přílepky nikdo zakázat.
Jde o čas...
"Je to doporučení, nikoliv zákaz. Přílepky se používají na celém světě a nikde se jich nezbavili úplně," reagoval na výtky předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který v případě návrhu o emisních povolenkách argumentuje i nedostatkem času. "Je před volbami, legislativní proces se nejméně na půl roku zastaví a tady jde o energetickou koncepci České republiky," řekl.
Ústavní soud v minulosti vyzval předsedy obou komor parlamentu, aby zákonodárcům připojování novel k nesouvisejícím zákonům připomínali.
Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ovšem míní, že senátorům většinou nezbývá nic jiného, než zákony odhlasovat i s přílepky. "Vadí to všem, ale často jsme pod tlakem, že kvůli přílepku neschválíme něco dobrého," brání se Štěch. Chce, aby po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, které budou v říjnu, uzavřely politické strany dohodu. "Je to nemravné a přílepky by se měly přestat tolerovat. Tuto dohodu by měl navrhnout vítěz voleb," míní.
... a o dohodu
O protiústavnosti Římanova a Urbanova návrhu mluvil už v Poslanecké sněmovně bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). "Věřím, že se najde dostatek poslanců či senátorů, kteří předloží podnět Ústavnímu soudu ke zrušení tohoto přílepku," řekl. Právě Bursík ho označil za přílepek desetiletí až století.
Mezi odpůrce povolenek zdarma patřil dnes v Senátu například někdejší vicepremiér a bývalý předseda lidovců Jiří Čunek. Kromě toho, že stát přijde o 68 miliard korun, je přesvědčen, že návrh překračuje hranice zákona ochraňujícího hospodářskou soutěž. Také tvrdí, že zákon je určen hlavně státem ovládané elektrárenské skupině ČEZ.
Ministr financí Eduard Janota, k jehož zákonu byl přílepek o emisních povolenkách přidán, nechtěl obsah zákona a ani jeho formu hodnotit. Pouze zadoufal, že Senát zákon o spotřebních daních i tak schválí. Pokud by jej Česká republika neměla, hrozily by jí sankce ze strany Evropské unie. "Při projednávání v Poslanecké sněmovně jsem pochopil, že jde o dohodu ODS a ČSSD," komentoval postup politiků.
Oblíbený trik
K pašování návrhu z vlastní dílny do nesouvisejících zákonů se poslanci v minulosti uchylovali často. Například bývalý zákonodárce za KDU-ČSL Jiří Janeček vložil zákaz kouření v restauracích do insolvenčního zákona. A bývalý poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD) zase k novele zákona o zvláštní ochraně svědka "přilepil" návrh, kterým umožnil přestěhování Justiční akademie do Kroměříže.
Foto: archiv TÝDNE, Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.