Senátoři <span>odmítli rušit</span> poplatky. Zlomí ČSSD veto?

Domácí
18. 6. 2009 08:30
Konec poplatkům? Jak to bude, ukáže jednání Senátu.
Konec poplatkům? Jak to bude, ukáže jednání Senátu.

Strůjce poplatků se vrací a bojuje za jejich zachování.Senátoři odmítli zrušit poplatky. Dva zákony ČSSD a KSČM poslali zpět poslancům se stejným zněním: Poplatky se neruší, ale zlevní se ceny léků a zavede se bezplatné očkování dětí proti pneumokoku. Ve dvouhodinové diskusi se střídali odpůrci a zastánci poplatků, ODS nakonec prosadila svoje změny.

Poslanci pomalu končí svoji poslední řádnou schůzi, ovšem sejít se do předčasných voleb ještě budou muset, a to mimořádně. Nad poplatky. Sociální demokraté chtějí stůj co stůj splnit volební slib z loňska a zrušit placení u lékaře. ODS zase bude chtít co nejvíce ze zdravotní reformy Tomáše Julínka zachovat. Zda se mimořádná schůze svolá ještě do prázdnin nebo až během nich, není zatím jisté.

Zrušme placení a začněme znovu

Senátoři v téměř tříhodinové diskusi obhajovali názory svých stran. " O jakých asociálních poplatcích tady mluvíte? Vy asi nevíte, že pokud je pacient v sociální nouzi, přinese potvrzení a neplatí,"opřel se do sociálních demokratů Luděk Sefzig (ODS).

Senátorka ODS Alena Palečková nazvala návrhy zákonů ČSSD a KSČM "legislativními zmetky". Miloš Janeček (ČSSD) zkritizoval všechny. "Každý z nás už byl pacient, byl v nemocnici, tak si všichni myslíme, že jsme na zdravotnictví odborníci. I o fotbale by si taky troufala většina mluvit, ale kdyby se debatovalo o jaderných elektrárnách tolik lidí by se nehlasilo," řekl. Na konec ale vyslovil i on názor své partaje. "Je potřeba se vrátit na začátek. Poplatky jsou příliš zpolitizovaná záležitost. Bylo by nejlepší je zrušit a začít znovu. Je to příliš vážná věc a teď je v tom politika," dodal.

Kdo s koho

Senátoři změnili oba zákony. Návrh zákona z dílny KSČM ruší poplatky zcela. Kompromisní návrh sociálních demokratů počítá s tím, že by děti do 19 let, invalidní důchodci, nepracující senioři a také lidé, jejichž příjem nepřevyšuje dvojnásobek životního minima, byli od placení osvobozeni.

ČTĚTE TAKÉ: Poplatky loni ušetřily deset miliard korun
                        Jurásková ustupuje ČSSD. Ořezala protikrizový balíček

ODS už ve středu oznámila svůj plán, který nakonec prosadila. Místo zrušení poplatků naopak prosadit snížení cen léčiv o pět procent. To by údajně ušetřilo lidem až tři miliardy, protože by nedopláceli tolik za léky. Zachování poplatků, tak jak se platí dnes, by podle ODS přineslo do zdravotnictví sedm miliard korun. Senátoři ODS, v jejichž čele je nově exministr Tomáš Julínek, se proto pokusí přepsat normy tak, aby poplatky zůstaly, ale šetřilo se jinak.

Senátoři ODS Jiří Šneberger a Alena Palečková se radí.Kolik by vlastně stálo zrušení poplatků, není zcela jasné. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková bezprostředně po schválení obou norem ve sněmovně varovala, že nemůže zaručit dostupnou péči pro všechny, kteří ji budou potřebovat, protože bude ve zdravotnictví chybět deset miliard korun.

Máme 101 hlasů, určitě

I kdyby senátoři ODS s pomocí pravicových kolegů z TOP 09 zcela změnili verzi obou zákonů, levicové strany mohou ve sněmovně prosadit svůj plán za zrušení a přehlasovat veto. "My budeme mít pro jednu nebo druhou verzi, pokud je senátoři vrátí, sto jedna hlasů," řekl již před nedávnem šéf ČSSD Jiří Paroubek.

ČTĚTE TAKÉ: Rath představil odvážné zdravotnické plány ČSSD
                        Rath chce poplatky za jídlo. Paroubek to odmítá

Záležet bude na hlasech KDU-ČSL. Lidovci dosud hlasovali proti rušení poplatků, nyní by se ale mohla situace změnit. Pokud by ČSSD svůj návrh upravila, kompromis by mohl být pro stranu s novým předsedou Cyrilem Svobodou přijatelnější.

ODS versus ČSSD o poplatky vyhraje v senátu Sobotkova strana.Možnou dohodu naznačuje i středeční jednání mezi lídry ČSSD a KDU-ČSL. Vedení se dohodla právě na spolupráci v oblasti zdravotnických poplatků nebo slučování zdravotních pojišťoven.

Jiří Paroubek řekl, že obě strany chtějí hledat "přijatelný kompromis pro sněmovnu a pro Senát v otázce regulačních poplatků ve zdravotnictví".

Lidovci oznámili, že pokud Senát zamítne poplatkové zákony, budou také proti. "Bude-li ovšem návrh kompromisní a přijatelný, jsme připraveni o něm hlasovat," uvedl Svoboda.

Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ