Senátoři ODS: Strážníci zase budou měřit rychlost aut
01.07.2008 15:32 Původní zpráva Aktualizováno 01.07. 16:11
Senátoři ODS slíbili ministru vnitra Ivanu Langerovi, že vrátí strážníkům pravomoc měřit rychlost ve městech. Zatím není jasné, jak to udělají. Ve hře jsou dvě varianty: Senát vrátí celý policejní zákon do sněmovny, nebo ministr vnitra vypracuje novelu zákona. Langer chce zároveň vrátit Inspekci ministra vnitra právo vyšetřovat zločiny policistů. ODS má v Senátu pohodlnou většinu, takže tyto plány zřejmě projdou.
Na rozhodnutí, jakým způsobem znovu umožnit městské policii měřit rychlost, si nechali senátoři ještě týden čas. "Reforma policie je natolik důležitá, že senátní klub ODS udělá všechno pro to, aby nebyla jakýmkoliv způsobem ohrožena," shrnul ministr Langer výsledek úterního jednání. Šéf senátorů ODS Jiří Stříteský nechtěl prozradit, jaké variantě dává klub přednost. "Buď můžeme vrátit zákon, anebo se to bude řešit novelou," řekl pouze.
ČTĚTE TAKÉ: Městská policie nebude měřit rychlost na silnicích
ČTĚTE TAKÉ: Langer varuje: Státní policie měření rychlosti nezvládne
Z vyjádření senátora Jaroslava Kubery však vyplynulo, že horní parlamentní komora se nakonec přikloní spíše k možnosti samostatné novely. Vrácením celého policejního zákona zpátky do sněmovny by totiž senátoři riskovali, že se na něj nabalí další pozměňovací návrhy od zákonodárců z jiných stran. "Měření rychlosti je v celém reformním balíku marginální záležitostí a to riziko je příliš velké. Navíc se to dá opravit jinou cestou," myslí si Kubera.
Rovněž ministr vnitra by upřednostnil variantu samostatné novely, ale neschválení zákona v případě jeho vrácení sněmovně se prý nebojí. "Věřím, že od 1. ledna 2009 bude reforma policie platit v původní verzi, tedy že i městská policie bude oprávněna měřit rychlost ve větší spolupráci s republikovou policií a že i nadále trestné činy policistů bude vyšetřovat státní zástupce," řekl Langer.
Senátor a teplický primátor Kubera navíc bude požadovat, aby měření rychlosti ve městech a obcích nebylo tajné. "Pokud jde o bezpečnost, není důvod, aby byl radar skrytý za mostem nebo stromem. Řidiči by měli vědět, že jedou po nebezpečném místě," dodal.
Policejní pochybení
Langer chce opravit ještě další chybu, která se do zákona dostala: trestné činy policistů by totiž podle jeho současné verze mohli vyšetřovat jen jejich kolegové. Změna ve vyšetřování zločinů policistů se do normy dostala pochybením poslanců. Ti se totiž museli vypořádat s desítkami pozměňovacích návrhů, které k Langerově předloze sami podali. A tak se stalo, že nejprve ministerskou inspekci zbavili možnosti vyšetřovat policisty, ale zároveň neschválili návrh, který měl tuto pravomoc ponechat státním zástupcům.
Foto: Petra Mášová, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.