Skoncujte s "nepostižitelnými", vyzývají obce politiky

Domácí
2. 2. 2015 18:20
Předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.
Předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Více než jedenáct tisíc lidí, většinou zástupců obcí, podepsalo petici požadující řešení drogové problematiky, ale i rychlejší a důraznější trestání přestupků a trestných činů. Současná situace podle nich vytvořila skupinu lidí, kteří mají pocit nepostižitelnosti. Petici sepsanou Svazem měst a obcí bude ve čtvrtek projednávat Senát.

"Naléhavě žádáme, aby byl kladen důraz na vymahatelnost práva v České republice, zejména na rychlejší a důslednější postižitelnost trestných činů a přestupků. Během let se vytvořila skupina obyvatelstva, která má pocit takzvané ‚nepostižitelnosti'," konstatuje se mimo jiné v petici. Rychlé vynesení trestu má podle jejích autorů výchovný a výstražný účinek na celou společnost, a to i v případě zdánlivě málo závažné kriminality.

"Je zřejmé, že lidé v mnoha našich městech a obcích mají čím dál tím větší obavy o svou bezpečnost a významně roste i sociální napětí mezi jednotlivými skupinami obyvatel," odůvodňuje nyní petici předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Pomoci řešit situaci by podle něj mimo jiné mohla změna právních předpisů a větší ekonomická podpora ze strany státu

Mezi další požadavky petice patří řešení narůstající drogové problematiky a urychlené dokončení prací na Centrálním registru přestupků. "Žádáme rovněž, aby se některé opakované přestupky staly trestným činem," praví se v petici.

Důvodem je podle autorů skutečnost, že se mnozí lidé vyhýbají trestům, které kvůli přestupkům dostanou. "Poměrně často se stává, že se lidé, kteří mají na krku několik přestupkových řízení, přestěhují do jiné obce," okomentoval to již před časem pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda Svazu města a obcí Dan Jiránek. "Někdy to stačí pouze formálně, ve skutečnosti zůstanou bydlet na jednom místě. V té druhé obci je potom dotyčný člověk čistý, nepopsaný list, bez toho, že by mu hrozily za přestupky hned zpočátku nějaké sankce," dodal.

Stejné je to podle něj i u formy trestů za různé přestupky. "Pokud někdo ukradne ne pět tisíc, ale třikrát za tři tisíce, tak je to dohromady devět tisíc a mělo by se to řešit jako trestný čin, ne přestupek," míní Jiránek. A podobné je to u výtržnictví.

Lidé podepsaní pod peticí také požadují, aby finanční prostředky na sociální bydlení byly hrazeny z rozpočtu státu a současně, aby budoucí zákon o sociálním bydlení, ke kterému se vláda zavázala, nezasahoval do ústavně zaručené samostatné působnosti územní samosprávy. Rozdělování sociálních dávek by podle nich také mělo být motivační a spravedlivé pro všechny občany.

Veřejného slyšení k petici se může zúčastnit kterýkoli český občan. Přítomni budou i zástupci centrálních úřadů "Do Senátu jsme přizvali zástupce ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí a životního prostředí," uvedl předseda petičního výboru Senátu Jaromír Jermář.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , Jůnek Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ