Konečně se můžeme podívat Evropě do očí, pronesl předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) poté, co poslanci 125 hlasy schválili lisabonskou smlouvu. Dokument, se kterým má problém hlavně ODS, teď míří do Senátu. Jeho osud je však v tuto chvíli nejistý, senátoři nejsilnější vládní strany ho stále odmítají schválit.
ČTĚTE TAKÉ: Debata o Lisabonu byla v televizi. Poslanci se předváděli
Pro schválení klíčového dokumentu Evropské unie hlasovali poslanci ČSSD, vládní lidovci a zelení, všichni nezařazení kromě Juraje Ranince a 33 poslanců ODS. Proti bylo 37 poslanců ODS a všichni komunisti kromě Jiřího Dolejše, který se zdržel. Nehlasovalo ani devět poslanců ODS.
ODS hrozí kvůli Lisabonu rozkol. Odchodem ze strany pohrozili například poslankyně Alena Páralová nebo Jan Schwippel, který se dnes zdržel hlasování. "Počkám ještě na to, jak smlouva dopadne v Senátu," řekla nakonec po hlasování Páralová. "Ale jako zakládající členka strany mám pocit, že stojím u trosek spáleného domu. ODS se zpronevěřila svým zásadám," dodala.
Poslanec Juraj Raninec, který již opustil poslanecký klub ODS společně se Schwippelem, v návaznosti na hlasování tvrdí, že postoj ODS bude mít vliv na jeho případné hlasování nedůvěře vládě Mirka Topolánka. Doposud rebelové z ODS vládu, kterou jejich mateřská strana vede, vždy podrželi.
Paroubek: Bez nás by to nešlo
"Je jasné, že bez sociální demokracie by nebyla lisabonská smlouva schválena. ODS hlasovala většinou poslanců proti, to o něčem svědčí," pochválil své poslance šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek,
Spokojený byl nakonec i Topolánek, jehož výzvu uposlechlo dokonce 33 straníků. "Jsem rád, že smlouva prošla, ale hlavní bitva se odehraje v Senátu," řekl předseda ODS.
Euroústavu skutečně v Senátu čeká křest ohněm. Senátoři ODS se už v úterý shodli na tom, že nepodpoří ratifikaci lisabonské smlouvy bez schválení prováděcích novel. A také před souhlasem se smlouvami o americkém radaru, což je usnesení kongresu ODS. Bez hlasů senátorů ODS nemá lisabonská smlouva naději na schválení.
ČTĚTE TAKÉ: Hlasování o Lisabonu hrozí rozkolem v ODS
Prováděcí novely mají zabránit převodu rozhodovacích kompetencí z členských států na unijní úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu. Dokumenty však předložili poslanci teprve tento týden a sněmovna by je měla schvalovat na příští schůzi.
A určitě jim v tom pomohou i komunisti. Ti nechtějí podpořit Lisabon bez referenda. "Dokud smlouvu neschválil Senát, je to otevřená věc. Budu se zajímat o ústavní stížnost, kterou chtějí poslat senátoři ODS," řekl on-line deníku TÝDEN.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda zelených Martin Bursík však prohlásil, že věří, že senátoři smlouvu schválí. "Bylo by nelogické, kdyby politici jedné strany smlouvu ve sněmovně podpořili, a zároveň ji v Senátu odmítli," uvedl.
Poslední oříšek - prezident Klaus
Největší problém však bude mít lisabonská smlouva na Hradě. Její ratifikace totiž bude dokončena až poté, co ji podepíše prezident Václav Klaus, a ten se k tomu rozhodně nechystá. Sám byl tím, kdo loni poslal evropskou ústavu k ústavnímu soudu. V reakci na schválení lisabonské smlouvy ve sněmovně vyjádřil naději, že Senát se k dokumentu postaví odpovědněji.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Schválení Lisabonu je tragický omyl
"Nechápu, jak může pan prezident hájit suverenitu země před EU a zároveň čekat na to, jak dopadne referendum v jiné zemi," kritizoval Bursík. Klaus totiž na konci minulého roku uvedl, že smlouvu podepíše jen pod podmínkou, že ji schválí Irové v opakovaném referendu.
Lisabonskou smlouvu potvrdila už většina zemí unie. Irsko ji odmítlo v referendu, které by se mělo letos na podzim opakovat.
Foto: ČTK