Hlasování o kontroverzních návrzích ve sněmovně ukazuje na to, že dolní komoru v podstatě ovládá levice. Ačkoli ČSSD a KSČM nemají dohromady většinu, předlohy se jim daří díky absencím nebo za pomoci některých menších stran prosadit.
Výjimku tvoří některé případy, kdy je levice "sama" a potřebuje přehlasovat veto Senátu nebo prezidenta. Jde například o poplatky ve zdravotnictví, které se socialistům a komunistům zrušit dosud nepodařilo.
Levice kralovala ve sněmovně minulý týden při hlasování o změnách v návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Situace byla prakticky opačná než loni při rozhodování o rozpočtu na letošek, který tehdy předkládala koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a SZ Mirka Topolánka (ODS). Pro předlohu se schodkem 38 miliard korun, který ale bude ve finále podle odhadů 175 miliardy korun, hlasovali naprosto všichni poslanci kromě ČSSD a KSČM.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek jednal s Fischerem o vládě a rozpočtu
V sále bylo 194 poslanců, pro bylo 100 členů dolní komory z řad ODS, KDU-ČSL, SZ a také všech osm nezařazených, tedy někdejších poslankyň zelených Věry Jakubkové a Olgy Zubové, exposlanců ČSSD Miloše Melčáka, Michala Pohanky, Evžena Snítilého a Petra Wolfa a bývalých zástupců ODS Jana Schwippla a Juraje Ranince. Proti rozpočtu zvedlo ruku 93 poslanců levice.
Letos, už za úřednické vlády Jana Fischera při jednání o návrzích levice na dorovnání objemu mezd státním zaměstnancům, bylo v sále 191 poslanců a podpořilo je 96 členů dolní komory. Kladná rozhodnutí byla o jeden hlas. Stačilo ale, aby se k ČSSD a KSČM přidali Snítilý, Jakubková a Zubová.
Při hlasování o navýšení plateb zemědělcům zase levici podpořili Zubová a dva lidovci - Jiří Hanuš a Cyril Svoboda. Nejširší podporu získal návrh na zvýšení objemu peněz na sociální služby, a to 105 ze 190 zákonodárců. Kladně hlasovala i většina lidovců, zelení a opět trio Snítilý, Jakubková a Zubová.
K TÉMATU: Fischer: Uděláme vše pro udržení schodku 5,3 % HDP
Janota zůstává ve vládě. Vyhověl žádosti Fischera
Rozpočet prošel. Vyhrála ČSSD, učitelé a zemědělci
Tato hlasování v podstatě začala rozbíjet vládní úsporná opatření, pro něž hlasovalo v září 163 ze 192 poslanců. Proti tehdy byla jen KSČM se svými 26 poslanci, kteří vesměs nechybí u žádného důležitého rozhodnutí.
Sociální demokracii se letos podařilo "protlačit" zákonodárným procesem například kontroverzní zákon o regulaci obchodních řetězců. V listopadu sněmovna přehlasovala prezidentovo veto, pro návrh zvedlo ruku 106 poslanců: socialisty podpořili kromě komunistů lidovci, zelení i někteří nezařazení. Bez zelených se ČSSD podařilo zvrátit senátní veto k předloze o zákazu privatizace ruzyňského letiště.
Naopak levice ani jednou neuspěla s návrhem na zrušení zdravotnických poplatků. Jeden z nich předložila ČSSD prostřednictvím Moravskoslezského kraje. Ke schválení ve sněmovně stačilo v květnu 90 hlasů socialistů, komunistů a nezařazených Snítilého, Jakubkové a Zubové. Senátní veto ale levice v září nezvrátila; chyběly jí dva hlasy. Shromáždila jich 99, přidaly se Jakubková a Zubová.
Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda, Jan Schejbal