Situaci na východní Ukrajině lze řešit pouze politicky a dodávat tam zbraně by nebylo šťastné, shodl se prezident Miloš Zeman s představiteli vlády a parlamentu na Hradě na koordinační schůzce k zahraniční politice. Po setkání to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud by selhala dohoda o příměří z Minsku, před evropským summitem se uskuteční podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) další setkání, aby česká zahraniční politika byla jednotná.
"Respektování minských dohod je jediná racionální cesta k řešení konfliktu na východní Ukrajině," řekl Sobotka. Česká republika podle něj bude trvat na tom, aby je naplňovalo Rusko i Ukrajina a stejně by měla postupovat i Evropská unie. "Rovněž jsme se shodli na tom, že by nebylo šťastné, abychom dodávali zbraně na Ukrajinu," poznamenal premiér. Minská dohoda je podle něho jedna z mála posledních možností, jak krizi řešit. "Pokud by se dohody rozpadly, povede to k eskalaci násilí, spirále dalších hospodářských problémů, sankcí," dodal Sobotka.
Prezident se dosud s vládou rozcházel v pohledu na sankce EU vůči Rusku za jeho zasahování do konfliktu na Ukrajině. Zeman sankce dlouhodobě odmítá, Sobotkův kabinet je naopak podpořil.
Za vážné riziko označili účastníci schůzky mezinárodní terorismus, zejména v podobě takzvaného Islámského státu (IS), uvedl Sobotka. Jeho potírání vyžaduje dobrou mezinárodní spolupráci a aktivní postup Česka v NATO, Evropské unii i v OSN, vyplývá z prohlášení vydaného po jednání.
Zeman nedávno vyzval k mezinárodnímu zásahu proti výcvikovým táborům islámských radikálů pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, s čímž však nesouhlasil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Prezident kvůli tomu přirovnal ministrovy postoje k politice appeasementu, jak se označovala politika ústupků nacistickému Německu před druhou světovou válkou. Dnes mu předal deštník podobný tomu, jaký nosil jeden ze symbolů této ústupkové politiky, britský expremiér Neville Chamberlain. "I když jsme se hodně bavili o tom, co je appeasement, doufám, že mi účastníci potvrdí, že jsme si leccos vysvětlili, tak jsem si deštník odnesl," uvedl Zaorálek.
Na Hradě se mluvilo i o Východním partnerství. Zeman se podle ministra zahraničí zúčastní jeho květnového zasedání v Rize. Prezident by měl navíc taky jet na zářijové Valné shromáždění OSN.
Cílem schůzek je sjednotit české postoje k zahraničním tématům, mají se konat třikrát ročně, dnešní byla první. Sobotka, Zaorálek i Štěch si jednání u Zemana u kulatého stolu pochvalovali, debata prý byla otevřená a pozitivní. "Mám pocit, že jsme se byli schopni u toho stolu na nějakém výsledku shodnout," řekl Zaorálek.
Na schůzkách se Sobotka se Zemanem dohodli po kritice na adresu některých prezidentových vyjádření k zahraniční politice. Výtky se týkaly například Zemanova proruského a pročínského postoje nebo malého důrazu na dodržování lidských práv. Příští setkání by se podle Sobotky mělo věnovat zejména ekonomické diplomacii.
Sobotka a Zeman: Ukrajinský konflikt lze řešit jen politicky
Domácí
17. 2. 2015 22:15Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a prezident Miloš Zeman.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal