Česko bude na armádu dávat dvě procenta HDP, ke kterým se zavázalo, až po roce 2025. Do té doby peníze není schopno smysluplně utratit, řekl v ČT premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Obnovení debaty o vybudování americké radarové základny v Česku, o které mluvil spolupracovník nového prezidenta USA Rudy Giuliani, označil Sobotka za sci-fi. Umístění radaru by podle něj zhoršilo vztahy s Ruskem.
Anketa:
Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Nový americký prezident Donald Trump ve volební kampani mluvil o tom, že USA by v případě ruské agrese nemusely přijít na pomoc státům, které nebudou plnit své rozpočtové povinnosti v rámci NATO.
To, že by Česko mohlo aliancí požadovanou úroveň výdajů na armádu dosáhnout v roce 2025, už dříve uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle Sobotky by obrana dříve nebyla schopna tolik peněz utratit. "Postupné navyšování dává smysl, jinak by se peníze přesouvaly do rezervního fondu. Nesouhlasím s tím, aby se nakupovalo za každou cenu," řekl Sobotka.
Podle bývalé předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) je tempo navyšování výdajů ČR na armádu pomalé.
Bývalý newyorský starosta Giuliani podle ČT po Trumpově zvolení řekl: "Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku."
"Tohle je sci-fi, které se nenaplní," reagoval Sobotka, jenž byl odpůrcem stavby radaru. Podle něj by radar zhoršil vztahy s Ruskem. Pro Evropu je nyní podle Sobotky prioritou ukončení války v Sýrii, odkud do Evropy dlouhodobě míří uprchlíci. "Jde o to, jestli chce Trump vyeskalovat vztahy s Ruskem, anebo využít situace, kdy se mění prezident USA, a konečně se dohodnout o Sýrii," poznamenal premiér.
Naopak Němcová by obnovení debat o radaru uvítala. Právě za vlády ODS se o umístění radaru v Brdech intenzivně jednalo.
Ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě. "Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli," řekl MF Dnes Martin Stropnický.