Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka to v pátek řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD. Informace v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), kterou Babiš vlastní. ČSSD a ANO se nyní ve vládě přou kvůli financování zdravotnictví a prodloužení těžby v Dole Paskov.
"Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.
"To je čistá lež," reagovala šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci MfD a Babiš s ním nemá nic společného. "Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa," uvedla. OKD podle ní navíc není stará kauza, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. "A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," dodala Slonková, která je v čele listu od letošního roku.
Podle čtvrtečního vydání MfD začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní. Sobotka si podle MfD nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným. Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu.
Babiš nestíhá přípravu daňových zákonů
Sobotka se po jednání vedení ČSSD opřel do Babiše ještě kvůli jeho žádosti o odklad přípravy zákonů na zlepšení výběru daní. Ministerstvo financí jej prý požádalo o prodloužení termínu pro zpracování dvou analýz, na jejichž základě mají být připraveny nové daňové zákony. "Jedna se týkala otázky zdanění nepoctivě získaného majetku a přípravy zákona o majetkových přiznáních," řekl Sobotka. Pokud by analýza byla zpracována až na podzim letošního roku, jak finance žádají, nestihne podle Sobotky vláda připravit nové normy tak, aby začaly platit od ledna příštího roku. "Je to pro mě velmi negativní signál, že vůbec někdo na ministerstvu přemýšlí o tom, že bychom takovéto klíčové opatření proti daňovým únikům měli odkládat," dodal Sobotka.
Babiš odmítl Sobotkovo obvinění, že nestíhá přípravu potřebných zákonů. "Dodržujeme dohody, všechno jde přes legislativní radu vlády, skutečně netuším, o čem pan Sobotka hovoří," řekl Babiš. Premiéra se chce na věc zeptat. "Je to spíš otázka na paní náměstkyni," dodal Babiš po dnešním zasedání Rady Asociace krajů a odkázal tak na Simonu Hornochovou, která má na ministerstvu na starost daně a cla. "Děláme maximum pro to, abychom všechno stihli," dodal a postěžoval si na to, že se takové věci dozvídá z médií, místo aby mu je Sobotka sdělil u jednacího stolu.
Strany v koaliční smlouvě mimo jiné slíbily, že připraví novelu zákona o střetu zájmů, která zavede elektronické vyplňování a zveřejňování majetkových přiznání politiků. Dohoda mluví také o přípravě zvláštního zákona o prokázání původu majetku, který by umožnil přenést důkazní břemeno na fyzickou osobu. Ta by musela prokázat, že v minulých letech měla takové příjmy, z nichž si majetek mohla pořídit.