Praha 1 obdržela žádost o zahájení přestupkového řízení s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zpovídat se má kvůli navržení Andreje Babiše (ANO) na post ministra, aniž by si od něj vyžádal lustrační osvědčení. Stejný podnět radnice dostala také proti prezidentu Miloši Zemanovi, ale s ním přestupkové řízení podle zákona vedeno být nemůže. Ve čtvrtek to řekl starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). O řízení se Sobotkou informovaly Novinky.cz. Sobotka se vinen necítí a řízení se zúčastní. Ve správním řízení mu hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Původně mluvil o desetinové částce.
Žádosti na úřad přišly kolem poloviny března, podle Lomeckého je podal stejný člověk. Šlo o Petra Kopeckého z Prahy. První se týkala Zemana a viní ho, že jmenoval Babiše bez lustračního osvědčení. Druhá pak byla podána proti Sobotkovi. Přestupku se prý dopustil tím, že Babiše bez lustračního osvědčení na post ministra Zemanovi navrhl.
Úředníci Prahy 1 již Sobotkovi poslali dopis.Žádají ho v něm, aby se do 14 dnů vyjádřil, jestli využije své poslanecké imunity nebo se dostaví k projednání na úřad. Kdyby imunity využil, případem by se zabýval poslanecký imunitní výbor.
Sobotka sdělil, že se na poslaneckou imunitu odvolávat nebude a přestupkové řízení podstoupí. "Podnět občana kvůli údajnému přestupku je daň za vznik vlády. Pan Babiš si o lustrační osvědčení nepožádal a žádné tedy neměl. Pokud bych ho na ministra nenavrhl, novou vládu bychom neměli a zmítali bychom se po volbách v politické nestabilitě," uvedl Sobotka. V současné sněmovně podle něj jiná smysluplná varianta než stávající vládní koalice neexistuje. "Podle mého názoru jsem se návrhem přestupku nedopustil. Rozhodnutí ale bude muset učinit příslušný správní orgán," dodal.
Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, v současnosti se kvůli tomu na Slovensku soudí.
Z přestupkového zákona vyplývá, že pokud správní orgán věc neodloží ani ji nepostoupí jinému orgánu, zahájí řízení o přestupku nejpozději do 60 dnů. Obviněný z přestupku má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, i k důkazům o nich. Může také navrhovat důkazy na svou obhajobu. K výpovědi ani k doznání nesmí být donucován.
Správní orgán projednává přestupek ústně. V nepřítomnosti obviněného lze věc projednat jen tehdy, jestliže se obviněný k projednání odmítne dostavit nebo se nedostaví bez náležité omluvy. Proti rozhodnutí o přestupku se obviněný může odvolat. Následně je rozhodnutí také přezkoumatelné správním soudem.