Sloučení resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí a také ministerstev dopravy a průmyslu a obchodu plánuje vicepremiérka Karolína Peake. Skončit má postupně také ministerstvo pro místní rozvoj. Podle opoziční ČSSD už tato vláda nemá šanci tak rozsáhlé změny stihnout. Pokud sociální demokraté vyhrají příští volby, chce předseda strany Bohuslav Sobotka navrhnout vlastní úspory v agendách ministerstev.
Vládě Petra Nečase vyprší řádný mandát v květnu roku 2014. Peake očekává, že vláda bude souhlasit s jedním nebo dvěma návrhy na rušení ministerstev. Škrty, které předsedkyně strany LIDEM plánuje, by měly ve státní správě ušetřit až deset miliard.
"Připadá mi až úsměvné, že koalice nyní plánuje nějaké rušení a slučování resortů. To je věc, se kterou se musí začít den po volbách," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Proti slučování agend některých resortů ale není. "Já si například umím představit spojení ministerstva průmyslu a dopravy a vytvoření ministerstva hospodářství," dodal Sobotka.
I koaliční lídři přiznávají, že slučování agend jednotlivých resortů je běh na dlouhou trať. "Myslím si však, že je to reálné. Samozřejmě by to muselo projít standardním legislativním procesem, což celkově znamená tak jeden rok," řekl k tomu předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
O sloučení ministerstev nechce slyšet nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). "Určitě oba
úřady sloučit lze, ale já to považuji za velmi složité," uvedla Müllerová v rozhovoru pro časopis TÝDEN, který vyjde v pondělí.
Peake zatím plánované úspory představila na poradě ekonomických ministrů. Vláda by rušení agend měla projednat na některé z prosincových schůzí. Slučování nebo rušení ministerstev nepovažuje Peake v návrhu úspor za klíčové opatření. Jde podle ní spíše o organizační záležitost.
"Není to to, z čeho vychází nejvíce úspor. Nejvíce úspor vychází právě ze zrušení a konsolidace podřízených organizací," uvedla s tím, že ona žádnou ze tří možností slučování nebo rušení ministerstev nepreferuje. Za hlavní body úspor Peake považuje slučování některých orgánů státní správy. Vzniknout by měl například jeden orgán pro dohled nad potravinami, prý i s odkazem na letošní metanolovou aféru.
Pravděpodobné je také sloučení Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce.