Hnutí ANO bude mít klíčovou funkci ministra financí, sociální demokracie by měla vést Poslaneckou sněmovnu. Strany se na tom dohodly na jednání v Průhonicích u Prahy.
Anketa:
Uvítali byste, aby se Andrej Babiš stal ministrem financí?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Zatímco ANO jméno budoucího ministra zatím nezveřejnilo, šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka by za vhodného kandidáta na předsedu dolní komory považoval jejího bývalého místopředsedu Jana Hamáčka. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy, jeden z těchto postů připadne ANO.
"My vidíme hlavně naši roli v řízení státu, proto i ČSSD nyní akceptovala, že resort financí v případě dohody o koaliční vládě připadne hnutí ANO," řekl po skončení téměř čtyřhodinového jednání šéf ANO Andrej Babiš. "Nemluvili jsme o jménech, ale vždycky jsme tvrdili, že ten resort pro nás je klíčový," dodal.
"Dohodli jsme také s hnutím ANO na tom, že kandidáta na funkci předsedy Poslanecké sněmovny předloží sociální demokracie," nechal se zase slyšet Sobotka.
ČSSD původně o post ministra financí také usilovala. "Rádi bychom usilovali o základní trojčlenku, která umožňuje efektivně vládnout, tedy aby premiér, ministr financí a ministr vnitra byli nominováni stejnou politickou stranou," uvedl k tomu Sobotka před několika dny v tisku. Pokud post šéfa státní kasy obsadí ANO, ocitne se Sobotka ve stejné pozici jako tehdejší premiér Petr Nečas, jehož ODS v minulé koaliční vládě také resort financí nekontrolovala - připadl TOP 09 a jejímu místopředsedovi Miroslavu Kalouskovi.
Mládek: Bylo by lepší vyhnout se modelu Nečas Kalousek
Jak ztrátu klíčového rezortu financí ve prospěch hnutí ANO hodnotí někteří členové ČSSD a jde skutečně o první velkou prohru Bohuslava Sobotky? Stínový ministr financí Jan Mládek cítí zklamání a úlevu zároveň. "Právě jsem vystoupil v Praze z letadla. Zavolejte za hodinu. Musím si zjistit, jak se věci mají," řekl nejprve on-line deníku TÝDEN.CZ. Poté byl již konkrétnější: "Mně se to špatně komentuje, když jsem měl být ministrem financí. Cokoli co řeknu, bude vypadat tak, že jsem zhrzen. Už mě v tuto chvíli převládají smíšené pocity, kde figuruje zklamání a úleva zároveň, protože hospodářská situace České republiky je krajně obtížná. Samozřejmě by bylo lepší vyhnout se modelu Nečas Kalousek." Sám Sobotka přitom v minulosti bývalého předsedu vlády Petra Nečase (ODS) kritizoval za to, že si nedokázal ministerstvo financí udržet a nabídl je v rámci koaličních vyjednávání TOP 09.
"Nechci toto rozhodnutí hodnotit ani komentovat. Budu jako poslanec respektovat většinové rozhodnutí a podvolím se. I proto jsem odešel z pozice předsedy poslaneckého klubu, abych jednání nekomplikoval," řekl on-line deníku TÝDEN.cz Jeroným Tejc, jeden z aktérů lánské schůzky s prezidentem Zemanem, o níž Sobotka mluvil jako o pokusu o puč.
Michal Hašek, další ze Sobotkových oponentů v ČSSD, reagoval podobnými slovy: "Hezký večer, žádné mediální vzkazy našim vyjednávačům ode mne nečekejte, jsem loajální člen a poslanec ČSSD. Nebudu komentoval stále probíhající vyjednávání o vládě po stránce programové i personální, protože chci maximální úspěch ČSSD," napsal Hašek v sms zprávě.
Kam s Jourovou?
Návrh na obsazení vedení sněmovny projednají sociálnědemokratické grémium a poslanci strany v příštím týdnu, Sobotka preferuje Hamáčka. "Pokud mě vedení ČSSD a poslanecký klub navrhnou jako kandidáta na předsedu sněmovny, budu se o toto místo rád ucházet," řekl Hamáček, o němž se spekulovalo také jako ministrovi obrany. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy, jeden z těchto postů připadne ANO.
Podle Babiše by bylo nešťastné, aby proti sobě strany vyjednávající o budoucí vládě stavěly ve sněmovně dva různé kandidáty. Kdo by se mohl stát místopředsedou za ANO, neuvedl. Kandidátkou na funkci předsedkyně dolní komory, kterou si dříve ANO také nárokovalo, byla stranická místopředsedkyně Věra Jourová. Podle Babiše, který zdůrazňoval význam exekutivních postů, by mohla "určitě" být kandidátkou ANO na ministryni pro místní rozvoj, pokud post hnutí připadne. Sobotka však uvedl, že se na schůzce s výjimkou ministerstva financí o dalších vládních postech nejednalo.
Babiš: Já ministrem financí? A proč ne
Pokud jde o resort financí, dovede si Babiš představit, že připadne jemu. "Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že ho (lustrační osvědčení) nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi," uvedl. Babiš se v současnosti na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl v aktech veden jako agent StB. Zeman se přitom nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením.
Variantou by pro Babiše mohl být post vicepremiéra pro ekonomiku. "Z hlediska mého konkrétně vicepremiér pro ekonomiku si myslím, že by mi seděl asi lépe než ministr financí. Je to podobné tomu řízení, jaké aplikuji v Agrofertu, že to řídím sektorově," prohlásil s odkazem na svou firmu.
Dvojice největších sněmovních stran se také shodla na dalších postech v dolní komoře, konkrétně na výborech. Sociální demokracie i hnutí ANO by podle dohody měly vést po pěti sněmovních výborech, dva KSČM a zbylé strany po jednom.
Dohodu o volbě předsedy sněmovny uvítala KSČM. "Na druhou stranu je zarážející, že obě strany jsou odhodlány při obsazování výborů Poslanecké sněmovny zásadním způsobem porušit princip poměrného zastoupení," sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip. "To je cesta, kterou zvolila předchozí koaliční vláda a která ohrožuje principy parlamentní demokracie," dodal.