Nová vláda
Sobotka uvedl do úřadů Babiše, Dienstbiera a Bělobrádka
29.01.2014 19:16
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl ve středu v podvečer do funkce ministra financí předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Majitel Agrofertu má ve čtvrtek program na Slovensku. Zúčastní se soudu, který rozhoduje o tom, zda spolupracoval s komunistickou StB. Babiš bude také jednat se slovenskými ministry financí, hospodářství a dopravy.
Potravinářský magnát je třetím ministrem, kterého Sobotka do úřadu uvedl. Další členy vlády uvede ve čtvrtek a v pátek. "Ministr financí je vždy klíčovou oporou vlády, takže věřím, že on takovouto oporou bude," řekl na podvečerní tiskové konferenci Sobotka.
Premiér doufá, že se Babišovi v čele resortu povede omezit daňové úniky a zlepšit výběr daní. Vláda si od zlepšení daňového systému slibuje přísun dodatečných financí potřebných ke splnění svých priorit, k nimž patří například zrušení zdravotnických poplatků a udržení schodku veřejných financí pod třemi procenty.
Podle Babiše bude jedním z hlavních úkolů ministerstva financí dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů určených pro období, které končí prosincem 2015. Vinou předchozí vlády premiéra Petra Nečase (ODS) Česko má v čerpání peněz z EU rezervy, uvedl nový ministr.
Babiš také zdůraznil, že stát by měl být "konečně" vstřícný k zahraničním investorům. V té souvislosti hovořil o případu americké firmy Amazon, která chce postavit velké logistické centrum v Brně. O stavbě obřího skladu se ani dnes nerozhodlo. Pokud společnost nepostaví centrum v Česku, bude investovat raději v Polsku nebo na Slovensku, uvedl Babiš.
Ministr také chce, aby se zlepšila spolupráce finančních úřadů s policií a aby občané věděli, kam tečou státní finance. V té souvislosti zmínil Slovensko, kde je státní rozpočet přístupný na internetu.
Babišovým mluvčím na ministerstvu bude Marek Zeman, který již na úřadu působil v době, kdy ho vedl současný předseda vlády Sobotka. Zeman ve funkci nahradil dosavadního mluvčího Ondřeje Šrámka.
Sobotka uvedl do úřadů Dienstbiera a Bělobrádka
Premiér uvedl do úřadů ministry pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a pro vědu a inovace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Jako ministři bez portfeje budou oba úřadovat ve Strakově akademii.
Vláda ve středu zároveň jmenovala Bělobrádka předsedou vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace (RVVI), Dienstbier je předsedou Legislativní rady vlády.
Bělobrádek ocenil, že vláda ve středu zasedala "krátce a svižně". K jeho prioritám patří bezpečnost a kvalita potravin, podpora rodin s dětmi, vymahatelnost práva a funkčnosti státní správy, která je jednou z největších podmínek pro ekonomický růst v ČR.
Dienstbier chce nejvíc času ve funkci věnovat řešení problematiky sociálního vyloučení. Zabývat se bude také opatřeními k prosazení rovných šancí pro muže a ženy. ČTK už dřív řekl, že by rád prosadil třeba uzákonění nároku dětí na místo ve školce, aby do práce mohli chodit oba rodiče.
Cestou k prosperitě státu jsou podle Bělobrádka ale také inovace, výzkum a vývoj a sepětí vědy a průmyslu v některých oblastech. Vzorem může být podle něj Německo. "Je to počet patentů, počet licencí. Je to otázka aplikovaného a základního výzkumu, který má správný poměr a otázka kvalitního vzdělávání a kvalitní pracovní síly," uvedl s tím, že se musí investovat i do kvalitního vzdělání.
V uplynulých dnech se setkal s některými členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), má podle svých slov za sebou schůzky s mnoha akademiky a předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem i vedením Grantové a Technologické agentury i zástupci průmyslu. Ve čtvrtek a pátek se chystá do Brna na setkání se zástupci tamních vysokých škol.
Konec lisabonské výjimky
Dienstbier považuje propojení svých dvou agend - legislativy a lidských práv - za "docela šťastné spojení". Plánuje sjednotit znovu agendu lidských práv a rovných příležitostí pod svůj úřad. Někdejší Nečasova vláda část odsunula z úřadu vlády na ministerstvo práce.
Hned v pondělí se chystá Dienstbier vládě předložit seznam zákonů, které sice Rusnokův kabinet schválil a poslal do Sněmovny, ale v nichž noví ministři nechtějí pokračovat a stáhnou je. Poté bude pracovat na legislativním plánu vlády.
Dienstbier chce, aby vláda požádala o zrušení české výjimky z Listiny základních práv EU v tzv. lisabonské smlouvě o fungování osmadvacítky, kterou prosadil exprezident Václav Klaus. Dienstbier, který je i šéfem legislativní rady vlády, po prvním zasedání kabinetu řekl, že by to byl symbolický a důležitý krok, kterým by se ČR zásadně přihlásila k ochraně lidských práv. "Práva jsou chráněna i jinými ústavními dokumenty a mezinárodními smlouvami, ale myslím si, že naši občané si zaslouží, aby měli stejný rozsah ochrany lidských práv jako občané jiných zemí EU," řekl Dienstbier na tiskové konferenci. ČSSD dávala v minulosti najevo nelibost s krokem Klause.
Požadavek na výjimku z lisabonské smlouvy související s uplatňováním listiny základních práv vznesl Klaus v říjnu 2009. Exprezident byl velkým odpůrcem lisabonské smlouvy, svůj podpis pod dokument, s nímž otálel, ale nakonec podmínil právě tím, že si Praha vyjedná tuto výjimku. Požadavek Klaus vznesl kvůli tomu, že se obával možnosti prolomení tzv. Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z Československa po druhé světové válce. Právní experti přitom takové riziko většinou vylučovali. Výjimku Česku přiznal summit EU koncem října 2009. Evropský parlament loni
doporučil členským státům EU, aby se výjimkou nezabývaly. Postoj parlamentu není v tomto ohledu závazný.
Sobotkovu vládu ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman, Kabinet se následně sešel ke svému prvnímu zasedání. Sobotka poté rovněž uvedl do funkce ministra financí Andreje Babiše (ANO). Další členy vlády uvede ve čtvrtek a v pátek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.