Do budoucna by ústavní žalobu na prezidenta republiky mohl podávat nejenom Senát, ale také členové Poslanecké sněmovny. Prezidentovi by se také omezily jeho pravomoci při jmenování členů bankovní rady České národní banky. V budoucnu by měl také jmenovat předsedu vlády a členy kabinetu bez zbytečného odkladu. Počítá s tím návrh, který vláda premiéra Bohuslava Sobotky poslala do připomínkového řízení.
Prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný a nelze ho po dobu výkonu funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek či jiný správní delikt. Může být ovšem stíhán pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, a to před Ústavním soudem v procesu takzvaného impeachmentu na základě ústavní žaloby Senátu podané se souhlasem Poslanecké sněmovny. K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů, k vyslovení souhlasu s ústavní žalobou Poslaneckou sněmovnou je nutné schválení třípětinovou většinou všech poslanců.
To by se mělo do budoucna změnit. Pokud návrh připravený vládou projde, bude moci na prezidenta podat ústavní žalobu i Poslanecká sněmovna, přičemž k podání ústavní žaloby jednou z komor parlamentu nebude nadále nutný souhlas druhé komory.
Druhou změnou, se kterou návrh počítá, je jmenování členů Bankovní rady. Ta mimo jiné určuje úrokové sazby a ovlivňuje tak hospodářskou politiku státu. Do budoucna si bude muset vyžádat svolení Senátu podobně, jako je tomu nyní u členů Ústavního soudu. Pokud se ovšem Senát k navrženým členům do 60 dnů nevyjádří, bude se mít za to, že svůj souhlas dal.
"Vláda se svým Programovým prohlášením mimo jiné zavázala prosadit novelu Ústavy, která v návaznosti na zavedení přímé volby prezidenta zpřesní práva a povinnosti jednotlivých ústavních aktérů v zájmu zachování parlamentního charakteru české demokracie založené na svobodné soutěži politických stran," odůvodnil změny Sobotkův kabinet.
Prezident Miloš Zeman podle slov svého mluvčího Jiřího Ovčáčka s návrhem nesouhlasí. "Pan prezident se již k úvahám o úpravě kompetencí, které doposud zákonodárný sbor nekodifikoval, mnohokráte vyjádřil. Uvedl, že by nebylo logické, aby měl občany přímo zvolený prezident nižší kompetence," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Ovčáček..