Sobotkův kabinet má nejvíc žen. Stačí to feministkám?

Domácí
3. 2. 2014 18:30
Nová koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).
Nová koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Nová vláda Bohuslava Sobotky má tři ministryně, víc jich nikdy nebylo. Je to ale dost? Dá se hovořit o pokroku?

Do čela ministerstva spravedlnosti usedla Helena Válková, ministerstvo pro místní rozvoj vede Věra Jourová. Ministryní práce a sociálních věcí se stala Michaela Marksová Tominová, ve které našly velké zastání české feministky.

Filmová dokumentaristka, pedagožka a feministka Olga Sommerová."Tři ženy v sedmnáctičlenné vládě, to je výsměch v demokratické zemi jedenadvacátého století. Muži si zkrátka moc rozdělují mezi sebou a premiéři se nestydí vytvořit jednopohlavní vládu, jako to naposledy učinil Petr Nečas," neskrývá nespokojenost spisovatelka Olga Sommerová. "Zvlášť mě to překvapuje u premiéra ze sociálnědemokratické strany, která se na papíře chlubí prosazováním rovných šancí mužů a žen. Je to ostuda, a já jsem přesvědčena, že jediná možnost, jak se zařadit mezi vskutku demokratické země, je metoda zipu na stranických kandidátkách," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ.

"Na české poměry jsou tři ministryně velmi slušné skóre," je spokojenější Jana Smiggels Kavková z Fóra 50 %. "Záleží ovšem na tom, s kým se srovnáváme. V Evropě se průměrné zastoupení žen ve vládách blíží třiceti procentům, v mnohých zemích je dokonce poměr ministrů a ministryň vyvážený (Švédsko 54 procent, Norsko padesát, Francie či Finsko 47 procent, Rakousko 43 procent). Se svými osmnácti procenty jsme proto hluboko pod evropským průměrem."

Rekordní kabinet
V sedmnáctičlenné vládě Bohuslava Sobotky zasedly tři ženy, což je v historii vlád České republiky zatím nejvíc. Se stejným počtem ministryň zahájili vládnutí i Jan Fischer a Jiří Paroubek. Naopak žádná žena nebyla v prvním kabinetu (1992-1996) Václav Klause, ve druhém zasedala toliko Vlasta Parkanová. Stejně tak současný prezident Miloš Zeman žádnou ženu ve své menšinové vládě neměl, a to se v ní za celé roky 1998-2002 vystřídalo 27 ministrů.

Hana Vosečková z Asociace pro rovné příležitosti dodává: "Je již dlouho prokázáno, že ve skupině mužů maskulinní pohled na problémy pomalu zmizí až při účasti nejméně jedné třetiny žen." Začíná to podle ní už na kandidátních listinách. "Jen Strana zelených má dle evropské tradice ve stanovách určeno sestavování kandidátek, kdy se v pořadí střídá muž a žena. V jiných stranách je na tyto ‚kvóty' pohlíženo s opovržením a v podstatě vždy muži to odůvodňují, že kvóty by byly pro ženy ponižující."

I Kateřina Machovcová z genderového informačního centra NORA považuje za optimální alespoň třetinové zastoupení žen ve vládě. Kvalifikace a zkušenosti podle ní u žen nechybějí. "Navíc je samozřejmě vidět, že vlády jsou sestavovány i bez ohledu na jasnou odbornou příslušnost  - například Martin Stropnický na ministerstvu obrany. Reálně tedy spíše záleží na schopnostech v oblasti managementu, a zde není vůbec možné argumentovat tím, že není dostatek vhodných kandidátek," sdělila Machovcová on-line deníku TÝDEN.CZ.

Ministryně feministka

Aspoň nová ministryně práce je podle feministek dobrou volbou. Marksová Tominová se nijak netají feministickými postoji a fandí třeba kvótám, které nedávno navrhla Evropská komise - totiž, aby velké firmy povinně měly ve vedení čtyřicet procent žen.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová je v sociální demokracii od roku 1997.Stejně tak podporuje i kvóty v politice, například na kandidátních listinách politických stran. "Jsem členkou politické strany 15 let a na základě svých zkušeností se rozhodně neobávám, že by se 'na místa schopných mužů dostaly neschopné ženy'," napsala Marksová Tominová dříve na svém blogu. "Také mi není známo, že by se nějaká země na základě kvót zhroutila. Naopak třeba ve Velké Británii, když významně stoupl počet žen v dolní komoře parlamentu díky pozitivním opatřením labouristů za Tonyho Blaira, si zúčastnění pochvalovali změnu pracovní atmosféry a projednávaných témat." 

Anketa:

Je ve vládě dost žen?

"Je to žena, která má za sebou dlouholetou práci v oblasti rodinné politiky, lidských a ženských práv. Podle mne je to osobnost na svém místě, kterou zanedbávaná sociální politika potřebuje," soudí Sommerová.

"Nejen proto, že je to žena, ale také zkušená odbornice, která pro mne splňuje představu, jak by měla vypadat moderní sociální demokratická politika," chválí Marksovou Tominovou i Kavková z Fóra 50 %. "Je příznačné, že její názory jsou v našem prostředí považovány za radikální. Česká společnost je totiž v pohledu na mužské a ženské role velmi konzervativní."

Zmocněnci pro blbě namazané lyže

Právě nová ministryně práce je ale černou ovcí v očích propagátora mužského šovinismu Josefa Hausmanna. "Marksová Tominová za ukradené miliony rozvracela rodiny a škodila chlapům," obviňuje ji a společnost Gender Studies, kde pracovala v letech 1997 - 2004 jako ředitelka pro styk s veřejností, že ze státního rozpočtu platila osvětové kampaně za rovnoprávnost či politickou korektnost.

Josef Hausmann je biochemik, tlumočník a spisovatel.Hausmann je proslulý, ať už chvalně či nechvalně, coby autor knih jako Základy mužského šovinismu či Nahota feminismu, podle nějž osobnost a nitro ženy nemá normálního chlapa zajímat.

Obecně ale se ženami v politice problém nemá, pokud mají patřičnou odbornost. Vysoké funkce jsou podle něj dostupné každému, ale ženy o ně nemají takový zájem jako muži, proto jich dosahují v menším počtu. "Pokud to někdo chce nazvat diskriminací žen, tak potom zase diskriminace mužů spočívá v tom, že jsou víc zastoupeni v nepříjemných povoláních jako armáda, důlní průmysl, hutě nebo něco takového," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Nikdo neřekne, že to je diskriminace, když chlapi zastávají takové nepříjemné práce, které nikdo nechce dělat. Ale je tendence mluvit o tom, jaké jsou ty ženské ušlápnuté, když je méně manažerek, vysokých úřednic a ministryň." 

Sám prý v devadesátých letech například volil Demokratickou unii v čele s ekonomkou Alenou Hromádkovou: "Ta mi byla sympatická, že jediná bojkotovala komunisty, na rozdíl od všech ostatních odéesáků a jak se to všechno jmenovalo, kteří komunisty přijímali s otevřenou náručí."

Ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti je Jiří Dienstbier. Na snímku pochoduje s homosexuály.Hausmann také tradičně kritizuje feministky, jež si podle něj bez výjimky dělají byznys z prosazování rovných příležitostí. A že je za tuto oblast v nové vládě zodpovědný muž, totiž ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier?

"Mně je jedno, jestli to je žena nebo muž, ale vůbec mi přijde absurdní, že něco takového existuje," horlí s tím, že tuto problematiku řeší zákon a ústava a že podobné funkce jsou jen trafiky a snadné zdroje peněz. "Pokavaď by tady mělo být takové ministerstvo, tak by takovýhle zmocněnec, nebo co to je za funkci, musel být i třeba pro špatné zdraví důchodců, zmocněnec pro to, že jsem včera špatně namazal lyže, a já nevím, co všechno," uvedl Hausmann.

Autor: - mav -, - pav -Foto: Martin Hykl, ČTK , Lucie Pařízková, Doležal Michal, Zehl Igor, Karmaryt Michal

Další čtení

RFE/RL začalo zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou

Domácí
1. 4. 2025

Češi budou na ZOH a paralympiádě 2026, Kejval, Sýkora a prezident je přihlásili

Domácí
1. 4. 2025

Některé školy v Praze uspořádají zvláštní zápisy do 1. tříd pro děti z Ukrajiny

Domácí
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ