Socialisté tlačí. Zakazují privatizaci <span>Letiště Praha</span>

Domácí
31. 3. 2009 17:35
Opozice ovládla hlasování ve sněmovně.
Opozice ovládla hlasování ve sněmovně.

Opozice ovládla hlasování ve sněmovně.Koalice je v úzkých, chybí jí hlasy a opozice zcela ovládla hlasování na mimořádné schůzi, kde ČSSD s komunisty projednává své plány. A sněmovnou protlačila téměř vše, co chtěla. Do druhého čtení prošel i zákon, který zakazuje privatizaci Letiště Praha.

Norma hladce prošla hlasováním o zamítnutí, stejně jako předtím dva zákony, které chtějí plošně rušit poplatky. Přestože ji hájil premiér Mirek Topolánek i ministr financí Miroslav Kalousek. A v diskusi se oba tábory osočovaly ze lži.

Opoziční poslanec David Rath dokonce prohlásil, že premiér chce občanům letiště ukrást, což vyvolalo mezi občanskými demokraty vlnu nevole. Poslanci pak opustili sál.

V recesi se letiště neprodává!

Koalice je v úzkých, chybí jí hlasy."Je to past na Českou republiku, premiér nepracuje pro daňové poplatníky. Každý rozumný člověk ví, že největší letiště v zemi se neprodává, uprostřed největší recese se majetek neprodává. Čí zájmy hájí premiér," bouřil také za řečnickým pultíkem stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

A slíbil: "Nechceme, aby letiště mohla privatizovat jiná vláda, ale aby měl stát na něj stálý vliv."

Letiště nechce prodat především z bezpečnostních důvodů. „Kdo koupí letiště, získá přístup k významným bezpečnostním informacím a bude je moct kontrolovat." Podle jeho názoru bychom se měli inspirovat okolními zeměmi, kde se na vlastnictví letišť podílejí regiony a soukromý kapitál a stát nad nimi udržuje kontrolu.

„Poslanci rozhodli dobře. V letošním roce se ceny aktiv pohybují nízko a rozhodně by nebylo rozumné letiště prodávat," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ ekonom Pavel Kohout.

Příště vláda zprivatizuje Hrad!

S privatizací nesouhlasí ani komunisti. „Když jsem se dozvěděl, že chce vláda prodat letiště, tak mne napadlo, že budeme možná příště svědky privatizace Pražského hradu," uvedl Miroslav Grebeníček. Tvrdí, že si vlády chtějí získanými miliardami vylepšit image. „Je to projevem zvrácené logiky. Vláda mi připomíná severoamerické indiány, kteří prodávali zem svých předků," dodává.

ODS oponovala tím, že první kroky k privatizaci pražského letiště spustilo usnesením sociálnědemokratické vlády již v roce 2003. "Váš návrh se paradoxně opírá o argument, že se tak děje na základě veřejného zájmu. Letiště civilní dopravy je srovnáváno s nerostným bohatstvím, ba dokonce i se sídlem Parlamentu České republiky," odvětil poslanec Zdeněk Lhota (ODS).

„Prodali jste dopravní struktury, jako byl třeba Transgaz, Unipetrol nebo Český telecom. Jako opozice jsme tyto kroky samozřejmě komentovali, nikdy bychom si však nedovolili říci, že je chcete ukrást," připomněl sociálním demokratům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD předložila zákon proti prodeji letiště 

Privatizaci letiště poslanci zamítliKdyž se koalice pokusila zamítnout tento zákon, nepomohli jí ani rebel z ODS Vlastimil Tlustý, ani dva lidovci, kteří se zdrželi. Bývalé koaliční poslankyně Strany zelených hlasovaly s opozicí.

„Letiště Praha je samostatně výdělečný subjekt, zahraniční vlastník ho mohl posílit ještě více. Dnes končí podávání nabídek na londýnský Gatwick, tak uvidíme, jak jsou jednotliví investoři silní a zda by pro nás privatizace vůbec měla smysl. Za mnohem zajímavější považuji prodej letiště přes burzu. Myslím si však, že k tomuto kroku nedojde. Když se k tomu nemá současná vláda, stěží můžeme podobný krok očekávat od levice," řekl pro on-line deník TÝDEN.cz analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Foto: ČTK, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ