Sociální demokraté se navzájem řežou kvůli ministrům

Domácí
10. 11. 2016
Po Dienstbierově odvolání prý volá i "pučista z Lán" Jeroným Tejc (vpravo).
Po Dienstbierově odvolání prý volá i "pučista z Lán" Jeroným Tejc (vpravo).

Jeden z adeptů na odvolání z vlády se pustil do boje za svou politickou existenci. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že o jeho odvolání usiluje mimo jiné i pražská mafie. Proti změnám ve vládě se ozývají také Dienstbierovi názoroví odpůrci.

Ministr Jiří Dienstbier si v zápase o své setrvání ve vládě přestal brát servítky. "Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí," napsal na Twitter. "V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola plus pražská mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?" tázal se Dienstbier.

Na jeho vyjádření zatím reagoval jen europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Pod vyjádření o tom, že součástí pražské mafie a ke svému přízvisku "pračka peněz" připojil tři smajlíky. Dienstbierův výpad proti vnitrostranickým oponentům přišel jen chvíli poté, kdy se za něj postavila jeho domovská organizace v Praze 2.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se straníky po krajských volbách 2016, ve kterých strana zaznamenala propad. Zleva Martin Starec, Michaela Marksová, Jan Hamáček, Milan Chovanec, Milan Štěch a Lenka Teska Arnoštová.Sobotkovy obměny poškozují stranu

"Ministři, o jejichž odvolání se spekuluje, jsou známi svými jasnými postoji a dokážou se postavit za sociálně demokratické hodnoty, které hájí proti podnikatelskému populismu ministra Babiše," napsali straníci z Prahy 2 ve svém prohlášení. Plán premiéra Bohuslava Sobotky na výměnu ministrů jedenáct měsíců před volbami se jim nelíbí. "Poškozuje sociální demokracii," stojí v prohlášení. Lze ho chápat i jako podporu pro dalšího ohroženého člena vlády, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, která je členkou ČSSD také ve druhé městské části.

Premiér Bohuslav Sobotka se k obměně ministrů rozhodl po prohraných volbách. V dopise oznámil sociálním demokratům, že chce do vlády přivést "novou krev" a vyměnit unavené ministry. Jeho záměr se dnes ale nelíbí vůbec nikomu. Výhrady k němu mají i lidé, které Dienstbier označuje za své oponenty. "Jestli už těch požadavků na novou krev ve vládě není moc. Abychom za chvíli nepotřebovali transfuzní stanici," ironizoval poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) snahy Bohuslava Sobotky.

Chybějí nástupci

Předseda vlády chtěl podle zákulisních informací vyměnit kromě Marksové a Dienstbiera ještě ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Má ale potíže s jejich nástupci. Na křeslo Marksové hodlal dosadit šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Ten však nabídku odmítl. Podobně reagoval i senátor Jiří Žaloudík, který měl vystřídat Němečka. "Jedenáct měsíců před volbami nemůžeme vybírat nového ministra metodou pokus omyl. Musí přijít lidé, kteří jsou skutečně schopní a efektivní," řekl ve středu serveru Novinky.cz místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

O podpoře pro své kroky bude mít Sobotka jasněji v nejbližších týdnech. Budou zasedat krajské konference, které před sjezdem nominují politiky do vedení strany. Opatrně se začíná hovořit o vystřídání Sobotky v čele strany.

Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK , Vondrouš Roman, Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné