Soud odložil rozhodnutí o <span>Dělnické straně</span> na březen

Domácí
18. 2. 2009 10:30
Sedmičlenný senát odložil rozhodnutí na březen.
Sedmičlenný senát odložil rozhodnutí na březen.

Sedmičlenný senát odložil rozhodnutí na březen.Nejvyšší správní soud nerozhodnul o návrhu vlády na rozpuštění krajně pravicové neparlamentní Dělnické strany. Zvláštní sedmičlenný senát jednání odročil na 4. března, kdy podle předsedy senátu Vojtěcha Šimíčka vynese rozhodnutí. ´

Předseda strany Tomáš Vandas popřel tvrzení vlády, podle níž je Dělnická strana extremistická a zastřešuje ultrapravici včetně neonacistů. Před budovou soudu se ráno shromáždilo asi 40 členů a příznivců strany a vyjádřilo jí podporu.

Zástupce ministerstva vnitra Václav Henych soudu řekl, že strana uskutečnila jednu nepovolenou demonstraci a protiprávně pokračovala v jednom zakázaném shromáždění. Akce se konaly v Hradci Králové a Litvínově. Vandas to označil za nicotnost, jež mohla být vyřešena v přestupkovém řízení.

ČTĚTE TAKÉ: Dělnická strana vylepšuje propagandu. Zakládá televizi
                        Dělnická strana v Janově. Tentokrát bez problémů

Před budovou soudu protestovali příznivci Dělnické strany.Henych odkázal také na prohlášení, v němž strana "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá". To je podle Henycha jednoznačná výzva ke změně poměrů nikoliv politicky, ale revolučně. Vandas přinesl jiný výklad prohlášení. "Chceme změnit vládu, chceme změnit systém, ale chceme tak učinit pouze politickou cestou, v rámci demokratických voleb. Nijak jinak," řekl soudu.

Zrušení na objednávku

Vandas také popírá spojení s Národním odporem, který podle odborníků vyznává neonacismus. "Dělnická strana s takovou organizací žádnou koalici nebo dohodu o spolupráci neuzavřela. Národní odpor neznáme, neznáme žádné jeho představitele," uvedl. Vládní návrh prý vznikl na politickou objednávku a je špatně připravený.

Podle předsedy Vandase Dělnická strana neporušuje české zákony.Současný politický systém podle Vandase preferuje imigranty a sociálně nepřizpůsobivé, zatímco slušní lidé "jsou tlačeni do kouta a nemají nikde zastání". Podle Dělnnické strany nelze pokládat za absolutní autoritu ani českou ústavu. "V ústavě byl i komunistický systém. To, co je v ústavě, neznamená, že to je správné nebo zákonné," řekl Vandas.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda se obrací na soudce: Rozpusťte Dělnickou stranu

Soud se zajímal také o náplň činnosti takzvaných ochranných sborů, které strana vyslala například na litvínovské sídliště Janov. "Z vašeho popisu by se mohlo zdát, že to jsou nějaké sbory právníků," reagoval předseda Vojtěch Šimíček na prohlášení Vandase. Ten tvrdí, že sbory pomáhají občanům, poskytují rady a rozhodně nenahrazují policii a nejsou ozbrojené.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ