Soud rozpustil <span>Dělnickou stranu,</span> venku zasáhla policie

Domácí
17. 2. 2010 10:10
Členy a sympatizanty DS vytlačila od soudu policie.
Členy a sympatizanty DS vytlačila od soudu policie.

Příznivci DS zapalovali před budovou soudu svíčky.Dělnická strana má být dnešním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu rozpuštěna. Soud čte obsáhlé odůvodnění. V zaplněné jednací síni je klid, zazněly výrazy údivu. Likvidátorem strany soud jmenoval brněnského advokáta Radslava Janečka.

Vláda napodruhé při boji s Dělnickou stranou zvítězila a podařilo se jí krajně pravicovou partaj rozpustit. Na řadě teď bude likvidátor, který stranu dovede ke konci.

ČTĚTE TAKÉ: Vandas: Role mučedníků bude pro stranu přínosem

Janeček podnikne kroky k ukončení existence Dělnické strany ihned, jakmile obdrží dnešní verdikt Nejvyššího správního soudu v písemné podobě. Pokud ale podá strana proti rozsudku stížnost k Ústavnímu soudu, jak oznámil její předseda Tomáš Vandas, proces se zdrží. Likvidátor Janeček bude muset vyčkat až na jeho rozhodnutí.

Advokát Tomáš Sokol: Opačný výsledek by nepřekvapil

Očekával jste rozsudek, který dnes padl?
Není to jednoduchá věc, není to věc, která by se dala rozhodovat podle nějakých precedentů, takže se dalo pouze odhadovat. I kdyby to bylo obráceně, nebylo by to překvapivé.

 

Na jaký důkaz jste nejvíce spoléhal?
Na žádný důkaz, tak jak vyplývá z návrhu nebylo spoléháno jako na absolutní. Důležitý je kontext. Individuálně a jednotlivě by ta fakta neměla žádný význam. Důležité bylo jejich spojení. Tak jak to tady zaznělo.

 

Už jste státu vyčíslil své služby?

Ano, už jsem to udělal, ale nevzpomenu si z hlavy, kolik přesně to bylo. Tuším asi 70 tisíc.

"Tvrdil-li předseda Dělnické strany, že mohou přijít o značku, ale ne o názory, měl pravdu. Členům Dělnické strany nelze zakázat založení nové strany. Rozpuštění znamená pouze vyřazení ze soutěže politických stran," konstatoval předseda soudu Vojtěch Šimíček.

Soud se ptal, jestli má smysl činit takový krok. Dospěli jsme k názoru, že má. Nezávisle na reinkarnaci strany, dodal.

Soud v odůvodnění rozsudku uvedl, že Dělnická strana je xenofobní - zejména ve vztahu k menšinám, které označuje za žumpu Evropy, dále pak rasistická, homofobní a také šovinistická. Uznal také, že ideje "dělníků" jsou velmi podobné ideologii Adolfa Hitlera a německého nacionálního socialismu. Soud také konstatoval, že Dělnická strana napadá podstatu samostatného demokratického státu, což je nepřípustné.

Vládní návrh na zrušení Dělnické strany obsahoval také popis podobnosti symbolů partaje s těmi nacistickými. Podle Nejvyššího správního soudu je podobnost se znaky třetí říše, či neonacistických organizací v Německu zřejmá.

Pokud se Dělnická strana do 30 dnů obrátí na Ústavní soud, pozbude rozpuštění dočasně závaznost. Strana pak smí dále působit do rozhodnutí ÚS.

Představitelé Dělnické strany už dříve konstatovali, že z politického života v Česku nezmizí. Partaj má delší dobu hned několik záložních variant, například už registrovanou stranu s názvem Dělnická strana sociální spravedlnosti, kterou vede matka Tomáše Vandase Hana Pavlíčková.

Příznivci DS přicházejí k soudu.Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ má strana také připraveny podpisy k zaregistrování nového politického uskupení. Vandas však tuto možnost už dříve odsunul, protože by tak nestihl květnové volby do sněmovny.

Strana smí proti dnešnímu rozsudku podat ústavní stížnost.

Hned na začátku odůvodnění rozsudku se soud zabýval námitkami Dělnické strany, která se ohradila, že tomuto tribunálu chybí kompetence k rozhodnutí o rozpuštění stran. To je podle soudce Vojtěcha Šimíčka omyl. "Obsah námitky plyne pouze z nedbalosti zákonodárce," vysvětlil předseda senátu. Ze zákona při jeho novelizaci pouze vypadla drobná formulka, která pravomoce soudu určovala.

PSALI JSME: Zruší soud Dělnickou stranu? Dnes padne verdikt
                      Záložní varianta Dělnické strany, podpisy na novou partaj

Dělnická strana se tak podruhé před brněnským soudem neubránila. První návrh loni soud zamítl kvůli nedostatku důkazů. Vláda proto letos připravila propracovanější materiál a najala si renomovaného advokáta Tomáše Sokola.  

Členy a sympatizanty DS vytlačila od soudu policie.Podle vlády jsou "dělníci" nebezpeční pro demokracii a spolupracují s neonacisty. Strana takové obvinění popírá. Důkazy však hovořily jasně. Vláda několikrát ukázala fotografie na kterých členové Dělnické strany hajlovali, či byli na pochodech, které propagovaly myšlenky neonacismu a byly organizovány zakázanou organizací Národní odpor.

Na předsedu DS Vandase čekali od rána před budovou soudu jeho příznivci. Poté, co vyšel ven, mu zatleskali a zapalovali svíčky. Policisté vyzvali asi tři desítky demonstrantů k rozchodu, pak zhruba dvacet těžkooděnců začalo sympatizanty a členy DS rozhánět.

Radikálové si donesli vlajky a transparenty, od rána hlídkují v okolních ulicích policejní vozy. Vandas a další lidé z vedení soudem zrušené strany pak museli na policii k podání vysvětlení, dav jejich příznivců se po chvíli rozešel. Policie při cestě příznivců městem zadržela jednoho muže.

Reakce politiků na rozhodnutí soudu

"Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat."
-Martin Pecina, ministr vnitra- 

 

"Je jasné, že jde o krajní zásah do demokratické soutěže politických stran. Demokracie ale nesmí být bezzubá v případech, kdy dochází k porušování základních ústavních principů. V zájmu obrany demokracie je účinně postihovat protiprávní chování politických subjektů."  

-Mirek Topolánek, předseda ODS-

 

"Je dobře, že Nejvyšší správní soud rozhodl o rozpuštění Dělnické strany. V této zemi se nikdo nesmí bát. Nacistů ani nikoho jiného. Jsem rád za to rozhodnutí Nejvyššího správního soudu."

-Jiří Paroubek, předseda ČSSD-

 

"Z obsáhlých důkazních materiálů je nesporné, že tato strana ve svém politickém programu, veřejných projevech i tištěných materiálech cíleně vyvolávala nenávist vůči etnickým skupinám i dalším menšinám, například homosexuálům."

-Michael Kocáb, ministr pro lidská práva- 

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítám. Jsem rád, že na základě snesených důkazů soud rozhodl ve prospěch demokracie a právního státu. Považuji to za splněný úkol mé vlády."

-Jan Fischer, předseda vlády-  


Foto: Karel Šanda
Autor: - onp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ