Špidla se vrací: v Bruselu si vydělal 33 milionů
13.03.2010 14:00
Nikdo z Čechů si v politice nevydělal víc než on. Alespoň oficiálně. Vladimír Špidla (58) po více než pěti letech vyklidil v Bruselu kancelář eurokomisaře a v dresu ČSSD chce kandidovat do českého Senátu. Bývalý dělník, archeolog a zaměstnanec mlékárny, který pak proslul jako lehce roztržitý socialistický premiér se slabostí pro maratonský běh, pomačkané obleky a nošení baťůžků, si jen během svého bruselského angažmá vydělal více než 33 milionů korun.
A to byl předtím v Česku poslancem, ministrem a premiérem. A až tenhle sociální inženýr, který chtěl v EU prosadit regulaci slunečního svitu, půjde za sedm let do důchodu, stane se mužem s vůbec nejvyšší penzí v republice. Na základě předchozích zaměstnání v Česku dostane kolem 20 000 Kč měsíčně, k tomu ale získá za pětiletou práci v Evropské komisi od bruselského úřadu další doživotní rentu v přepočtu 110 tisíc měsíčně (tedy dnes, bez budoucích valorizací).
ČTĚTE TAKÉ: Špidla v Bruselu balí a připravuje se na Senát
Špidla získal podporu, za ČSSD kandiduje do Senátu
Deník MF Dnes přitom spočítal, že pokud by se Špidlova penze vypočítávala podle českých zákonů, stačil by mu jeho bruselský plat jen na důchod 21 tisíc korun měsíčně. Mimochodem - podle údajů České správy sociálního zabezpečení pobírá nyní nejvyšší penzi v tuzemsku nejmenovaný muž s měsíčním důchodem téměř 93 tisíc korun (více než 98 procent všech důchodců má ovšem méně než 14 500 Kč)...
Post eurokomisaře má kromě vysokého platu (nyní v přepočtu 528 000 korun měsíčně) a nároku na vysokou doživotní rentu (počínaje 65. rokem věku) i další finanční výhody. Třeba příspěvek na bydlení ve výši 15 procent platu, přídavky na děti 372 eura (9 700 Kč), příspěvek na relaxaci 607 eur (15 800 Kč), cestovné a další "sociální" dávky. Euroúředníci přitom neodvádějí z platu ve svých zemích žádné daně, z platu se jim strhává jen daň ve prospěch EU, která činí 4,64 procenta po odečtení nezdanitelného minima ve výši 2649 euro (68 900 Kč).
Každý končící komisař dostává navíc odchodné ve výši jednoho platu (528 000 Kč) a k tomu po další tři roky měsíční apanáž (podle počtu let ve funkci) - u Vladimíra Špidly to bude dělat přes 280 tisíc korun měsíčně.
Rozhovor s Vladimírem Špidlou v časopise Instinkt nejen o jeho příjmech najdete ZDE.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.