Nově založená nezisková organizace Czexit, z.s. chce prostřednictvím osvěty občanů dosáhnout vyhlášení referenda o setrvání Česka v Evropské unii. Za vznikem spolku stojí mimo jiné František Matějka, který na internetu zveřejnil vzor dopisu, kterým by česká vláda na základě předchozího souhlasu Parlamentu a vůle občanů po volbách v roce 2017 mohla sdělit Evropské radě úmysl země vystoupit z unie. Matějka sdělil, že uvedený text podpořilo svým podpisem na 6500 lidí.
Iniciativu nového spolku mají propagovat i billboardy, které se objevily v Praze a Brně a které podle Matějky zaplatili signatáři dopisu.
Zásadní změny mechanismů
"Po přijetí lisabonské smlouvy došlo k naprosto zásadním změnám mechanismů rozhodování v rámci EU. Občanům byla ratifikací lisabonské smlouvy odebrána možnost se prostřednictvím svobodných voleb podílet na správě a řízení naší republiky. Lidé mají právo se po poctivé a věcné argumentaci rozhodnout, zda v takovém projektu chtějí pokračovat," uvedl Matějka, který je místopředsedou strany Svobodní. Iniciativa ohledně referenda je ale prý jeho soukromá.
Impulzem pro výzvy ohledně referenda o odchodu ČR z unie byl výsledek obdobného hlasování v Británii. Britští voliči v něm v červnu rozhodli o odchodu země z evropské osmadvacítky. Tzv. brexit krátce poté v Česku uvítala například Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti.
I tyto strany mají zájem o to, aby se referendum konalo. Nebránil by se mu ani prezident Miloš Zeman, jak řekl v červenci, hlasoval by ale proti vystoupení ČR z unie. Vláda tehdy v reakci na jeho vyjádření uvedla, že nepočítá s žádnými referendy, které by zpochybňovaly členství Česka v EU nebo NATO.