Spor kvůli reformě policie se před bezpečnostní radou nezklidnil

Domácí
14. 6. 2016 11:17
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Koaliční spor kvůli reformě policie se před večerní schůzí Bezpečnostní rady státu nezklidnil, jeho aktéři si po celý den vyměňovali především přes média své názory. Šéf ANO Andrej Babiš nadále doufá, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reformu policie nepodepíše před středečním jednáním koalice. Chovanec ale trvá na tom, že záležitost nemá být politizována. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dosud neobjevily argumenty, které by návrh představený policejním prezidentem zpochybňovaly.

Na bezpečnostní radu pozval premiér Sobotka kromě stálých členů ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a jejího olomouckého kolegu Iva Ištvana. Chystanou reorganizaci má na jednání představit policejní prezident Tomáš Tuhý s náměstkem Zdeňkem Laubem.

Chybět naopak bude policista Robert Šlachta, který dosud vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a minulý týden kvůli chystaným změnám rezignoval. Účastí Šlachty původně podmiňoval příchod na jednání Babiš. Nakonec ale řekl, že přijde, i když Šlachta není pozván.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek využil dnešní den k tomu, aby se setkal s detektivem Šlachtou a promluvil si o záležitosti také se šéfem žalobců Zemanem. Doufá, že si díky tomu ujasní po bezpečnostní radě názor na věc. Chovanec a šéf policie se zase sešli s nejvyšším státním zástupcem Zemanem. Plán reformy policie totiž vyvolal nejen napětí v policejním sboru, ale do konfliktu se vložili i žalobci, kteří s chystanými změnami nesouhlasí.

Do kauzy se zapojil také prezident Miloš Zeman a vyzval strany vládní koalice, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce. Prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ocenil, že plánovaná reorganizace obsahuje i obnovení finanční policie. Naopak se mu nelíbí to, že o ní nebyl dostatečně informován nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle návrhu vedení policie by měla vzniknout Národní centrála proti organizovanému zločinu, v níž by bylo pět speciálních oddělení. Policisté by se zabývali organizovaným zločinem, terorismem, kyberkriminalitou, nejzávažnější hospodářskou kriminalitou a korupcí. První organizační změny by měly začít od 1. července, centrála by mohla naplno začít fungovat v roce 2020.

Babiš zopakoval, že Chovancův podpis pod reformou policie ještě před středečním dohodovacím řízením by byl porušením koaliční smlouvy. Odkazoval především na článek, v kterém se píše, že koalice zachová základní organizační strukturu policie, a to policejní prezidium, celorepublikové útvary a 14 krajských policejních ředitelství. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se při uzavírání spolupráce po sněmovních volbách v roce 2013 dohodli také na tom, primárním úkolem vlády bude stabilizace bezpečnostních sborů, výchova nových odborníků a zastavení odchodů zkušených profesionálů.

Ministr spravedlnosti Pelikán dnes zdůraznil, že nikdy zatím neřekl, že nabídne za určitých okolností svoje místo k dispozici. Minulý týden po jednání vlády řekl, že by v případě, pokud reorganizace projde, zvažoval, "co dál". Obtížně bych dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj, řekl. Na dotaz pak připustil, že rezignace by byla něco, co by zvažoval.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ