Kontroverze kolem náměstků jmenovaných ministry za Věci veřejné mají první "oběť". Šéf vnitra Radek John se rozhodl, že Martina Bartáka nejmenuje náměstkem ministra vnitra pro mezinárodní vztahy. Pozici chce John zrušit, ve vedení vnitra tak zůstane dosavadní počet pěti náměstků. John dal nicméně zrušení funkce do souvislosti s úspornými opatřeními, nikoli s kritikou náměstkovské politiky Věcí veřejných, která se v posledních dnech zvedá.
"Jsem přesvědčen, že vzhledem k úsporným opatřením, které resort čekají v příštím roce, je to krok správným směrem. Místo náměstka pro mezinárodní vztahy mělo význam v době našeho předsednictví v Radě EU. Již se připravují kroky k přerozdělení kompetencí úseku pro mezinárodní vztahy. Tímto krokem se mimo jiné ušetří miliony korun ročně," řekl Radek John.
K TÉMATU: John čelí trestnímu oznámení kvůli kauze Ora Print
Johnův kandidát na policejního šéfa působil v StB
Zamýšlené dosazení Bartáka do funkce náměstka vyvolalo v médiích negativní reakce. Úřad minulý týden informoval, že by měl převzít agendu mezinárodních vztahů. Premiér Petr Nečas však vzápětí naznačil, že Bartákovo angažmá ve vedení ministerstva je nejisté a nechal vše na Johnovi. Ministr pak na dotazy ohledně jejich možné spolupráce nereagoval. Ministerstvo dříve sdělilo, že Barták má být jmenován až po odvolání dosavadní náměstkyně Lenky Ptáčkové Melicharové.
Někdejší ministr obrany ve Fischerově úřednické vládě Barták bývá spojován s kontroverzním nákupem obrněnců Pandur, kauzou, kterou minulý týden znovu otevřela policie.
Johnovy Věci veřejné v poslední době čelí kritice kvůli dosazování náměstků do resortů, kterým šéfují. Nový ministr dopravy a zakladatel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta si pod sebe dosadil Martina Sýkoru, který rovněž dříve působil ve vedení ABL. Ministr školství Josef Dobeš zase jmenoval svým náměstkem Kryštofa Hajna, také bývalého manažera společnosti. Ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John pak má za náměstka Miroslava Zahálku, který byl do června členem představenstva ABL. Kvůli velkému personálnímu přílivu lidí z Bártovy firmy do vedení resortů se už ozval i premiér Nečas.
Kontroverzní je i další Johnův náměstek Michal Moroz, který sice nefiguroval v ABL, ale je majitelem jiné bezpečnostní agentury a jeho firmu navíc spoluzakládal někdejší důstojník komunistické Státní bezpečnosti Josef Zingl.
Foto: ČTK