Blahobytné vojsko
Stálo by tu 20 nových univerzit, nebýt divných projektů armády
15.04.2012 19:30 Původní zpráva
Snad největší trestem v dějinách veřejných zakázek pykala vláda za modernizaci tanků T-72. Na kompenzacích pro izraelskou firmu zaplatila nejméně půl miliardy korun. Stamiliony "létají" i u dalších armádních projektů: odepsané bitevní letouny nebo utajovaná nemocnice za dvě miliardy korun bez jediného pacienta. A to ještě armáda plánovala nákup čtyř stovek pandurů! Pochybné zakázky pro vojsko přišly stát nejméně na sto miliard korun.
Dvacet nových univerzitních kampusů, ještě jednu dálnici do Ostravy nebo celý nový Temelín by mohlo zaplatit Česko, kdyby v minulosti neutopilo peníze ve sporných armádních projektech.
Tragikomický příběh tanků se začal odvíjet v roce 1993. Lze ho považovat za průkopnický, protože podle stejného syžetu se odvíjely i další akvizice. Podobně jako u letadel L-159 nebo pandurů byly na začátku velké oči generálů a politiků, kteří stáli nad nimi. Armáda si původně objednala repasování neuvěřitelných 355 kusů. Informace TÝDNE dokládají, že vláda musela platit vysoké kompenzace za to, že nakoupila jen desetinu z původně plánovaného množství tanků.
Do starých sovětských tanků si naporoučela vybavení světové úrovně, které museli dodavatelé připravit na míru. Týkalo se to i takzvaného powerpacku. Jde o jednolitý blok, v němž je zároveň umístěn motor i převodovka a který umožňuje výměnu pohonné jednotky na jeden zátah i v polních podmínkách. V soutěži na powerpack zvítězila izraelská společnost Nimda. Zařízení vyvíjela speciálně pro českou armádu. Když bylo všechno hotové, postupně začala zjišťovat, že z velkého obchodu nic nebude. Požadavky armády se nejdříve smrskly na 140 kusů, později na konečných třicet.
Nimda financovala náročný výzkum a málem ji to položilo. Takže se začala starat o to, jak se zahojit na kompenzacích, jež podle informací TÝDNE dosáhly nejméně půl miliardy korun.
* Kde ještě armáda rozhazovala peníze?
* Jak ministerstvo obrany ospravedlňuje megalomanské zakázky?
* Opravdu potřebovala centrum pro léčení nejzákeřnějších chorob, kde se dosud neléčil jediný pacient?
* Proč bude armáda nakonec ráda, když se bitevníků L-159 zbaví za jedinou korunu?
* Původně chtěli generálové koupit čtyři sta obrněnců Pandur. Nakonec dostali čtvrtinu. Neměli by být skromnější?
Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Týden, které vychází v pondělí 16. dubna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.