Poslanci se v úterý ve sněmovně dohadují o zákonu, který má zrušit držení takzvaných anonymních akcií. Jde sice o vládní návrh, ale část ODS je proti. Novela však zřejmě projde, protože pravicové koalici pomůže levice. Kritik zákona, poslanec ODS Boris Šťastný on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že na klubu ODS byla proti zákonu o rušení anonymních akcií asi polovina poslanců občanských demokratů. Vládní návrh, o kterém by poslanci měli hlasovat během úterního odpoledne, předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.
Jak vypadal dopolední poslanecký klub ODS před hlasováním o zrušení anonymních akcií? Vy nebo pan poslanec Suchánek hlasitě vystupujete proti tomuto návrhu...
Většinu klubu jsme opravdu diskutovali o anonymních akciích. Je nás celá řada poslanců, kteří ctíme dlouhodobé ideové principy občanských demokratů, které říkají, že soukromé vlastnictví je nedotknutelné, a které říkají, že pokud existují společnosti, které nedodávají ani za korunu státu, tak nemáme žádné právo je mučit a přidělávat jim další náklady. Bohužel vedení ODS zřejmě v nějaké snaze zalíbit se médiím a vézt se na populistické vlně od toho ideového principu ustupuje.
Kolik lidí v ODS je proti tomu zrušení anonymních akcií?
Bohužel proti jen je asi tak polovina klubu.
Vy tedy i po dnešním poslaneckém klubu trváte na tom, že ten návrh nepodpoříte?
Jestliže firma chce od státu jedinou korunu na dotacích nebo veřejných zakázkách, je povinností státu, aby rozkryla majetkovou strukturu toho subjektu. Na druhou stranu, jakým právem má pravicová vláda mučit vlastníky soukromých společností, aby měnili svoji strukturu, zaknihovávali za velké peníze akcie, platili za notáře, advokáty... Vždyť přeci soukromé vlastnictví je nedotknutelné, to vždy ODS hájila a ODS za to bojovala. Bohužel, už na to začala zapomínat.
Pak je tu ale argument, že zrušení anonymních akcií výrazně omezí praní špinavých peněz a pole pro působnost korupce... Váš kolega Pavel Suchánek také odmítá, aby společnosti musely svou strukturu rozkrývat zpětně, s tím se tedy ztotožňujete?
Ono je to přesně naopak. My jasně říkáme, že stát má nejen právo, ale i povinnost rozkrýt majetkovou strukturu svých dodavatelů. Jestliže stát dává peníze z veřejných rozpočtů, musí jasně vědět, komu ty peníze dává. Na druhou stranu stát nemůže zpětně nutit již založené společnosti nějakým způsobem za nemalé náklady měnit své cenné papíry nebo je někam ukládat. Akcie by měly rozkrýt jen ty společnosti, které od státu žádají byť jedinou korunu.
To prosazuje i váš kolega a předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek. Vy tedy podpoříte tento návrh?
Obávám se, že takový návrh neprojde, protože samozřejmě levice - jak ČSSD, tak komunisté, ale bohužel i část ODS a TOP 09, která se také nebude chovat jako pravicová strana a schválí ten vládní návrh, budou proti. Já v takovém případě u takového hlasování být nechci.
Rozhodně se nedá říct, že by poslanecký klub ODS byl nějak jednotný. Naopak, neshody se ukazují nad čím dál větším počtem zákonů. Má ale třeba ta vaše konkrétní rebelie vůbec nějaký smysl, když klub je nakonec při hlasování o
zákonech obvykle jednotný?
To není rebelie, jen snaha zachovat úctu voličům, kteří nám kdysi své hlasy dávali. ODS porušuje krůček za krůčkem všechny teze, na kterých stavěla, a voliči nám to spočítají. Kdo by volil stranu, která říká, že nebude zvyšovat daně, a daně zvyšuje? Kdo by volil stranu, která slibuje, že bude prosazovat malý levný stát, a přitom ten stát bují další a další administrativou? Kdo by volil stranu, která říká, že bude hájit zájmy aktivních a pracovitých lidí, a pak důchodcům, kteří pracují, napálí daňové nevýhody. A tak dále.